Hlavní obsah
Babybox Foto: Právo

V babyboxu ve Vyškově našli novorozeného chlapce

Do babyboxu ve Vyškově někdo odložil v pondělí večer právě narozeného chlapce. Byl nahý, zabalený jen do deky. Dostal jméno Vladimír.

Babybox Foto: Právo
V babyboxu ve Vyškově našli novorozeného chlapce

Oznámil to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 již odloženo 207 dětí a za letošní rok osm.

„Vladimír vstoupil do babyboxu ve Vyškově ve 23:05 těsně po porodu a na cestu dostal jenom deku. Jinak byl nahý, pupečník neošetřený. Váží 2380 gramů a už se ohřívá,“ oznámil Hess. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, přístroj zapne vyhřívání, ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Chlapec odložený ve Vyškově dostal jméno po šéfovi firmy Tokoz ve Žďáru nad Sázavou Vladimíru Chládkovi. U tohoto podniku totiž bude v listopadu otevřen další babybox.

Babyboxy jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků