Hlavní obsah
Zábrany na česko-rakouské hranici jsou minulostí. Foto: Václav Šálek, ČTK

Už žádné testy. Česko zítra kompletně zruší kontroly na hranicích

Česko v pátek úplně zruší kontroly na hranicích a zavede systém semafor. Novinkám to uvedl dobře informovaný zdroj z vlády. Tzv. semafor měl být původně platný až od 15. června. Vláda tak reaguje na rozhodnutí Rakouska o zrušení kontrol právě od čtvrteční půlnoci. Oficiálně o tom ale kabinet rozhodne až v pátek ráno.

Zábrany na česko-rakouské hranici jsou minulostí. Foto: Václav Šálek, ČTK
Už žádné testy. Česko zítra kompletně zruší kontroly na hranicích

Zatím není jasné, kdy přesně opatření na hranicích přestane platit, premiér Andrej Babiš na dotaz Novinek uvedl, že by to mohlo být v pátek o půlnoci.

„Aby se nestalo to, že Rakousko nebude mít kontroly a my jo, tak chceme zítra zrušit kontroly na vnitřních hranicích,” řekl Novinkám zdroj z vlády.

Ta si na páteční ráno svolala mimořádné jednání. Kabinet totiž musí reagovat na vyjádření české velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové, která ve čtvrtek oznámila, že Rakousko od čtvrtka umožňuje cesty na své území bez testu na covid-19.

Podle české strany komunikace mezi oběma státy pokulhává. „Nefunguje koordinace a státy dělají rozhodnutí ze dne na den a nám to neříkají. Rakousko nás tím překvapilo a my pravděpodobně odsouhlasíme semafor už od zítra,” doplnil zdroj s tím, že od půlnoci do sedmé hodiny ranní, kdy o tom vláda rozhodne, se to „bude muset nějak vydržet”.

Tzv. semafor rozděluje země do tří kategorií.

  • Zelená zóna: Do zemí označených zelenou barvou spadá Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr a Island. Lidé do těchto zemí budou moci cestovat bez udání důvodu, a to bez nutnosti karantény nebo předložení negativního testu. Stejně tak ho nemusí mít ani turisté přijíždějící z těchto států do tuzemska.  
  • Oranžová zóna: Do oranžové zóny spadá Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Malta a Dánsko. I do těchto států mohou Češi odjíždět, aniž by měli u sebe negativní test na covid-19. Turisté z těchto států, kteří budou přijíždět do Česka, ho ale u sebe musí mít, případně musí nastoupit do dvoutýdenní karantény.
     
  • Červená zóna: V červené zóně jsou aktuálně ze všech evropských států pouze Velká Británie a Švédsko. Při návratu z těchto států musí mít negativní test také Češi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků