Hlavní obsah
Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Už nebudeme mlčet, ve Švýcarsku je hodně českých peněz, tvrdí odsouzený Koláček

Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) je přesvědčen, že on i jeho společníci udělali chybu, když k celé věci dosud většinou mlčeli, a hodlá se nyní důrazně veřejně hájit. Podle něj jsou exemplárním případem, přestože ve Švýcarsku je „hodně českých peněz”, o které se prý nikdo nezajímá.

Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Už nebudeme mlčet, ve Švýcarsku je hodně českých peněz, tvrdí odsouzený Koláček

V rozhovoru s ČTK v pondělí Koláček řekl, že někteří členové vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana v roce 1999 věděli při prodeji státního podílu MUS, že za společností Appian Group je Koláček a jeho společníci. Konkrétní jména říci nechtěl.

Je zajímavé, že z celé české privatizace, ze všech těch českých peněz, které jsou ve Švýcarsku, si vybrali zrovna nás. A těch peněz je tam hodně
Antonín Koláček k privatizaci MUS<br/>

Koláček, stejně jako jeho někdejší společníci z MUS Petr Kraus, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Jiří Diviš, byli ve čtvrtek ve Švýcarsku nepravomocně odsouzeni za praní špinavých peněz a podvody při převzetí MUS. Koláček z nich dostal nejvyšší trest čtyř let a čtyř měsíců vězení. [celá zpráva]

"Je zajímavé, že z celé české privatizace, ze všech těch českých peněz, které jsou ve Švýcarsku, si vybrali zrovna nás. A těch peněz je tam hodně," řekl. Podle něj se ale mnoho věcí dostane na povrch.

Máme být exemplárním případem

"Vezměte si třeba peníze pana (Romana) Janouška ve Švýcarsku, k nim se různé části moci vyjádřily, že jsou v pořádku, a tudíž Švýcarsko prohlásilo, že jsou ty peníze v pořádku. My to neděláme, protože my s žádnými takovými složkami nespolupracujeme," řekl Koláček, podle něhož v případě Janouška přišel zásah z ČR i na mezinárodní úrovni. Šlo prý o to, aby se nepoškodil obraz Švýcarska jako mezinárodní finanční instituce.

Rozhodlo se, že "my budeme exemplární případ a oni budou neviditelný případ, který je v pořádku", uvedl. Podle něj se objeví i další takové případy. "Protože oni se spletli. Mysleli, že já to vzdám, a já to nevzdám," dodal. "Postupně si myslím, že se ty věci budou ukazovat, zatím je brzo," naznačil.

"Z dnešního pohledu jsme možná měli najít víc odvahy a mluvit. Teď už nám nic jiného nezbývá a teď budeme mluvit nahlas," řekl Koláček, který stejně jako ostatní odsouzení odmítl odpovídat na otázky švýcarského soudu o kauze samotné.

Má také pocit, že se od něj a jeho společníků odvrátili všichni, kteří s ním kolem MUS spolupracovali. "Chtěl bych zdůraznit, že mnozí nás v tom fakt nechali a zapomněli, jak s námi tehdy spolupracovali a co s námi dělali," řekl s tím, že spolupracovali s poslanci i "senátory, třeba s Richardem Falbrem".

Spolupracovali jsme s ODS, ČSSD i odbory

"Spolupracovali jsme s odbory, spolupracovali jsme s ODS, se sociální demokracií ... hledali jsme spojení pro podporu toho podniku. To se tehdy dařilo a myslím, že nám všichni docela normálně politicky pomáhali a pak ... od nás všichni v podstatě utekli," řekl.

My jsme to říkali neveřejně politikům a novinářům. Mnozí to věděli, ale jako hráli s námi tu, dá se říci, hru na kapitalismus
Antonín Koláček k privatizaci MUS

Za chybu považuje, že ve své době otevřeně neřekli, "kdo jsou Appiani". Appian Group byla v druhé polovině 90. let prezentována jako skupina zastupující americké investory, jak se později ukázalo fiktivní. Vlastnili ji Koláček a další odsouzení.

"My jsme to říkali neveřejně politikům a novinářům. Mnozí to věděli, ale jako hráli s námi tu, dá se říci, hru na kapitalismus," prohlásil.

Tehdejší vláda Miloše Zemana v červenci 1999 prodala Appian Group zbývajících 46 procent akcií MUS za 650 miliónů korun, tedy podle švýcarských i českých vyšetřovatelů za podhodnocenou cenu.

Proč odškodňovat Tykače, nechápe Koláček

Koláčkovi je také divné, že švýcarská prokuratura navrhla tak vysoké odškodnění pro pozdější majitele MUS, tedy Vasila Bobelu, Petra Pudila a Pavla Tykače. "Nevím za co a proč, čemu to mělo sloužit," uvedl.

Společnost Czech Coal Services sdružující Bobelu, Pudila a Tykače figurovala u soudu v Bellinzoně jako poškozená strana. Prokuratura navrhla, aby z asi 600 miliónů švýcarských franků obstavených ve Švýcarsku (asi 12,5 miliardy korun) dostala 276 miliónů franků.

Koláček si myslí, že za snahou Czech Coal Services získat část zadržených peněz je právě Tykač. Tykač již dal najevo, že pokud peníze dostane, chtěl by je zčásti dát na dobročinné účely či na rozvoj severočeského regionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků