Hlavní obsah
Soudce David Uhlíř. Foto: Miroslav Homola, Právo

Ústavní soud vyhověl senátorům a zrušil část daňového řádu

Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodl o zrušení části daňového řádu, která se týká využívání tiskopisů ministerstva financí. Kvůli snazší úpravě ponechali soudci stávající formuláře v platnosti až do konce příštího roku. ÚS tak vyhověl stížnosti skupiny 19 senátorů, kteří se na něj obrátili v souvislosti se zákonem o kontrolním hlášení.

Soudce David Uhlíř. Foto: Miroslav Homola, Právo
Ústavní soud vyhověl senátorům a zrušil část daňového řádu

Ustanovení říká, že přihlášku k registraci, řádné i dodatečné daňové tvrzení lze podávat jen na tiskopisech ministerstva. Daňový řád ale přímo nestanovuje rozsah informací v tiskopisech ani nezmocňuje ministerstvo financí k vydání patřičné vyhlášky.

Podle 19 senátorů, za které jednal Ivo Valenta (za Soukromníky), musí rozsah povinně sdělovaných údajů alespoň obecně stanovit přímo zákon, případně vyhláška, a nikoliv jen tiskopis ministerstva. Senátoři varovali před „panstvím formulářů“, které mohou byrokraté využívat k vytváření nových povinností a vyžadovat v nich různé osobní údaje.

Formulář není právní předpis

Ústavní soudci dali hlavním argumentům senátorů za pravdu. „Není možné, aby se jen na úředním stole rodilo, jak má tiskopis vypadat a jaký obsah má mít,“ řekl soudce zpravodaj David Uhlíř. Zdůraznil také, že je-li tiskopis definován zákonem nebo vyhláškou, lze rozsah požadovaných informací efektivněji přezkoumat soudem.

„Tiskopis sám o sobě není právní předpis a neexistuje mechanismus, jak by mohla soudní moc přezkoumat, zda jsou povinnosti ukládané daňovým subjektům v souvislosti s Ústavou,“ uvedl Uhlíř.

Ústavní soud návrh senátorů obdržel už v roce 2017, souvisel se starším rozhodnutím soudu, který s účinností ke konci roku 2017 zrušil část zákona nechávajícího rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení DPH na úvaze Finanční správy. Požadované údaje, či alespoň jejich základní okruhy, by měl stanovit přímo právní předpis, nikoliv jen formulář, řekl tehdy soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků