Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo

Ústavní soud se zastal muže, který žádal odškodnění za průtahy v kauze H-System

Ústavní soud (ÚS) v úterý částečně vyhověl stížnosti podané v souvislosti s průtahy v kauze H-System. Stěžovatel se před soudy domáhal finanční náhrady nemajetkové újmy ve výši cca 250 000 korun. Tu mu soudy odmítly přiznat s tím, že jako kompenzace stačí konstatování porušení práva. S tím se ÚS neztotožnil.

Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo
Ústavní soud se zastal muže, který žádal odškodnění za průtahy v kauze H-System

Stěžovatel, který v kauze H-System figuroval v trestním řízení jako poškozený, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal finančního odškodnění za nepřiměřeně dlouhé soudní řízení, trvající 13 let a 8 měsíců.

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který odmítl dovolání a ztotožnil se s verdiktem Městského soudu v Praze, podle něhož bude „v tomto případě jako přiměřené zadostiučinění stačit konstatování porušení stěžovatelova práva”. Prvoinstanční soud přitom muži částečné odškodnění přiznal.

Nejednotné rozhodování

Ústavní soud připomněl, že se kauzou H-System zabýval opakovaně. „Širší okolnosti všech souvisejících řízení svědčí dle názoru Ústavního soudu přinejmenším o nežádoucí situaci nejednotnosti judikatury, jež je zásadně porušením principu právní jistoty,” uvádí usnesení, které naznačuje i pochybení Nejvyššího soudu, jehož rolí je právě sjednocování judikatury.

„V posuzované věci, mediálně velmi známé a týkající se značného množství osob, však Nejvyšší soud v podstatě jen přihlížel, zatímco nižší soudy bez vysvětlení svého odlišného postupu u jednotlivých poškozených vydávaly v některých případech zcela opačná rozhodnutí,” uvedl senát pod vedením soudce zpravodaje Jana Musila.

A právě nesoulad verdiktů s dřívějšími judikáty ÚS ve stejné trestní věci byl důvodem, proč soud stížnosti částečně vyhověl. Případ tak bude muset znovu projednat Nejvyšší soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků