Hlavní obsah

Ústavní soud odmítl další stížnost na reformu, řeší už jen návrh ČSSD

Ústavní soud (ÚS) v minulých dnech odmítl třetí návrh směřující proti vládní reformě veřejných financí, která vstoupila v platnost 1. ledna. Podala jej skupina senátorů, jimž vadil způsob projednávání reformy. ÚS ještě projednává stížnost ČSSD.

Ústavní soud odmítl další stížnost na reformu, řeší už jen návrh ČSSD

"Důvodem odmítnutí je skutečnost, že se soud již zabývá prvním ze čtyř návrhů na zrušení reformy, který podali poslanci ČSSD, a všechny další návrhy odkládá," řekl mluvčí soudu Michal Spáčil.

Pod odmítnutou stížností jsou podepsáni senátoři ČSSD, z Klubu otevřené demokracie (KOD) a z klubu SNK. Navrhovali zrušit novely zákona o účetnictví, o veřejném zdravotním pojištění a změny zákonů o cenách, a to kvůli "ústavně vadné proceduře schválení". Podle iniciátorky stížnosti Soni Paukrtové (za Stranu pro otevřenou společnost) byly novely do zákona o stabilizaci veřejných financí přidány ve sněmovně jako takzvané přílepky, jejichž používání Ústavní soud již dříve zapověděl.

Zbývá jen stížnost ČSSD

Nyní se soud ze čtyř podaných návrhů proti reformě zabývá již jen tím prvním, který podali 22. října poslanci ČSSD. Vadí jim například poplatky u lékaře a také způsob, jakým byl reformní zákon projednáván. Navrhují zrušení celé reformy, popřípadě zrušení jejích částí. V příštích týdnech by měli ústavní soudci rozhodnout, jakým způsobem a v jakém časovém horizontu návrh projednají.

Další stížnost podali poslanci KSČM spolu s několika členy klubu ČSSD. Podle nich bylo porušeno například legitimní očekávání voličů, protože finanční reformu sněmovna schválila jen díky dvěma bývalým poslancům ČSSD Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Vytýkají také zákonu zavedení daně z takzvané superhrubé mzdy.

Soud návrh odmítl, neboť jeho cíl je takřka totožný z prvním podnětem od ČSSD. V takových případech soud buď návrhy spojí, nebo jeden upřednostní a druhý odloží. Stejně soud naložil i s návrhem Městského soudu v Brně, který směřoval proti části reformního zákona zmrazujícího až do roku 2010 platy soudců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků