Hlavní obsah
Snížení počtu specializovaných zdravotnických pracovišť odmítá 74 procent lidí (ilustrační foto). Foto: Milan Malíček, Právo

Úspory ve zdravotnictví většina lidí odmítá

Úspory ve zdravotnictví, jako snižování počtu akutních lůžek, poplatky u lékaře či vyšší doplatky na léky se lidem nezamlouvají. Podle šetření CVVM s nimi nesouhlasí zhruba čtyři pětiny Čechů. Většině se naopak zamlouvá zřízení jediné zdravotní pojišťovny a dražší zdravotní pojištění pro rizikové skupiny jako jsou kuřáci, alkoholici či lidé s výraznou nadváhou.

Snížení počtu specializovaných zdravotnických pracovišť odmítá 74 procent lidí (ilustrační foto). Foto: Milan Malíček, Právo
Úspory ve zdravotnictví většina lidí odmítá

Největší kritiku vyvolává vyšší připlácení za léky v závislosti na jejich ceně, nesouhlasí s ním 82 procent Čechů. Proti snižování počtu lůžek v nemocnicích je 81 procent lidí a 79 procent dotázaných nechce platit za návštěvu u lékaře. Snížení počtu specializovaných zdravotnických pracovišť odmítá 74 procent lidí.

Více než tři pětiny Čechů nechtějí dělit zdravotní péči na standardní a nadstandardní, platit za návštěvu specialisty, pokud nebyla doporučena praktickým lékařem, podporu nemá ani zavádění jednotného poplatku za recept v lékárně. Přes polovinu lidí si odmítá připlácet při pobytu v nemocnici za stravu a lůžku.

Češi naopak podporují zvýšení zdravotního pojištění rizikovým skupinám, například kuřákům nebo alkoholikům. Souhlasí s ním polovina lidí, proti je 43 procent. Zřízení jedné zdravotní pojišťovny má podporu u 54 procent dotázaných. "Je to nárůst o sedm procent proti roku 2011," uvedlo CVVM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků