Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Uplácení ve veřejné službě přiznalo 15 procent Čechů

Celkem 15 procent Čechů přiznalo, že v rámci veřejných služeb někdy upláceli. Vyplývá to z průzkumu organizace Transparency International. Zároveň se více než polovina dotázaných domnívá, že míra korupce v České republice v posledních dvou letech vzrostla.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Uplácení ve veřejné službě přiznalo 15 procent Čechů

Korupci ve veřejném prostoru považuje drtivá většina (83 procent) respondentů za závažný problém. Podle výzkumu Globální barometr korupce 2013 považuje veřejnost za nejzkorumpovanější politické strany a úředníky veřejné správy.

„V tom se ale Česká republika neliší od celku Evropské unie. Závažnější je významné zhoršení tohoto ukazatele. Zatímco v roce 2008 považovalo politické strany za poněkud či extrémně zkorumpované 49,8 % respondentů, v roce 2013 je to již 73 %,“ upozornili autoři studie.

Každý druhý by korupci nahlásil

Konkrétní zkušenost s úplatkem ve veřejné sféře přiznalo 15 procent dotázaných, na Slovensku je to 21 procent, v Maďarsku 12 procent, ve Velké Británii pět procent. Přitom podle Transparency International lidé nejčastěji upláceli ve zdravotnictví.

Zhruba každý druhý (55 procent) by korupční jednání ohlásil. Polovina zbylých soudí, že by se stejně nic nestalo, kdyby uplácení nahlásili. Další mají strach z následků takového oznámení.

ČR není extrémně zkorumpovaná

„Výsledky výzkumu jasně ukazují dva závěry. Korupce je v České republice vnímána jako velmi závažný problém a kvůli hluboké nedůvěře v politické strany přispívá k současné krizi demokratického vládnutí. Na druhé straně se výrazně neodlišujeme od srovnatelných zemí a ČR v žádném případě nemůže být popisována jako extrémně zkorumpovaná země,“ komentoval výsledky výzkumu programový ředitel TI Radim Bureš.

Země podle podílu občanů, kteří mají konkrétní zkušenost s uplácením ve veřejné sféře
Méně než 5 procent lidí
Austrálie, Belgie, Kanada, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Gruzie, Japonsko, Jižní Korea, Malajsie, Maledivy, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Uruguay
5 - 9,9 procenta
Bulharsko, Estonsko, Itálie, Slovensko, Švýcarsko, Velká Británie, USA
10 - 14,9 procenta
Argentina, Chile, Salvador, Maďarsko, Izrael, Jamajka, Palestina, Filipíny, Rwanda, Vanuatu
15 - 19,9 procenta
Arménie, Kypr, Česká republika, Kosovo, Lotyšsko, Makedonie, Rumunsko, Srí Lanka, Súdán, Thajsko, Tunisko
20 - 29,9 procenta
Bosna a Hercegovina, Kolumbie, Řecko, Irák, Litva, Madagaskar, Moldavsko, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Srbsko, Slovensko, Turecko, Venezuela
30 - 39,9 procenta
Bangladéš, Bolívie, Egypt, Indonésie, Jordán, Kazachstán, Mexiko, Nepál, Pákistán, Šalamounovy ostrovy, Jižní Súdán, Tchaj-wan, Ukrajina, Vietnam 
40 - 49,9 procenta
Afghánistán, Alžírsko, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Kyrgyzstán, Mongolsko, Maroko, Nigérie, Jihoafrická republika
50 - 74,9 procentaKambodža, Kamerun, Ghana, Indie, Keňa, Libye, Mosambik, Senegal, Tanzanie, Uganda, Jemen, Zimbabwe
víc než 75 procent
Libérie, Sierra Leone
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků