Hlavní obsah
Parkoviště se nachází u kruhového objezdu. Foto: MMKV

Unionisté opět zkouší přímou volbu

Unionisté spolu s nezávislými senátory v pátek opět předložili Sněmovně novelu ústavy, která by měla zavést přímou volbu prezidenta. "Nepočítáme s tím, že zákon zafunguje pro nástupce Václava Havla," uvedl předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl na dotaz Práva.

Parkoviště se nachází u kruhového objezdu. Foto: MMKV
Unionisté opět zkouší přímou volbu

Kühnl dodal, že pokud se parlamentu nepodaří v první volbě prezidenta zvolit, nebudou unionisté bránit dalším volbám. Jeho slova však doplnila poslankyně Hana Marvanová: "Pokud by se ukázalo, že parlament toho není schopen, pak je na zvážení, aby další volba byla přímou volbou." Podle ní jde sice o krizovou variantu, ašak může nastat. Návrh novely ústavy by měl jít na program schůze Sněmovny již v únoru, v Senátu podle předsedkyně klubu nezávislých Hany Rögnerovou asi ve stejnou dobu.

Poslanci a senátoři navrhují dvoukolovou volbu. V prvním kole by byl zvolen na Hrad ten kandidát, který by získal nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů. Pokud by se občanům nepodařilo nikoho zvolit, ve druhém kole by k vítězství stačila většina všech odevzdaných hlasů. Navrhovat kandidáty by měli nadále poslanci a senátoři. U návrhů občanů by byla nutná petice podepsaná nejméně 10 tisíci občany nad 18 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků