Hlavní obsah

Únik informací může být výhodou pro podezřelé

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice policistům zkomplikoval práci. Vyzrazení informací z vyšetřovaných případů, k němuž došlo únikem důvěrného dokumentu předaného poslancům, mělo dostat do výhody podezřelé.

Únik informací může být výhodou pro podezřelé

"Podivuji se nad jednáním pana Kubiceho. Zveřejněním informací se podstatně ztíží prověření podezřelých skutečností. Došlo tak minimálně k upozornění prověřovaných osob," řekl šéf Finanční policie Vladimír Zimmel.

O tom je přesvědčen i bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk. "To, co pan Kubice udělal, bude mít negativní dopad na další průběh trestního řízení. Na práci policistů a dozorových státních zástupců," míní Fenyk.

Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Josef Doucha Kubiceho postup obhajuje, má ale výhrady k úniku informací. "Pokud necítil oporu u ministra vnitra, tak asi nic jiného dělat nemohl. Problém je, že informace z výboru pro obranu unikly na veřejnost, to považuji za velmi závažné a ohrožující některé lidi, kteří jsou ve zprávě zmíněni," řekl Právu.

Podle něj jde přitom o běžné tzv. operativní rozpracování případu. "To si neklade za cíl shromáždit důkazy, s nimiž by šlo jít k soudu, jde jen o shromáždění informací, se kterými se posléze dál pracuje," vysvětlil Doucha. Dodal, že v každém obdobném rozpracování jsou i některé poznatky, které se později vyloučí.

Od Grosse dostal informace

Douchovy závěry potvrdil Zimmel, který měl upadnout podle dokumentů Kubiceho do podezření z nekalých styků zmínkami o schůzce s expremiérem Stanislavem Grossem.

"Asi před měsícem jsem s ním skutečně měl schůzku. Zprostředkoval ji Pavel Přibyl. Obsah se netýkal žádné z kauz, které šetří ÚOOZ. Dostal jsem informace, které se týkaly možného ovlivnění jedné z kauz, kterou finanční policie prověřuje. A také o snaze diskreditovat mou osobu. O obsahu schůzky a opatřeních jsem informoval své dva náměstky a svého nadřízeného Jana Švejdara," vysvětlil Právu Zimmel.

Advokát Jiří Teryngel označil Kubiceho aktivity za "řízený únik informací" podle scénáře předvolební akce. "Zveřejnilo se něco z toho, co policie ví. Citlivé informace. Dokazování to ale úplně nezmaří. Vždycky zůstanou nějaké stopy."

Důrazně se ohradil proti označování obhájců za mafiány v Kubiceho dokumentech. "Nebezpečí prorůstání organizovaného zločinu do státní správy je vážné. Ale to, že obhájci dělají svou práci a jsou za to označováni za mafiány, je velmi vážné nebezpečí. Nikdy se jako advokát nepropůjčím k tomu, abych se stal pomocníkem orgánů činných v trestním řízení, jak to bylo v politických procesech před více než padesáti lety," zdůraznil advokát.

Pitr: Jen hámotiny

Hodnotu Kubiceho sdělení poslancům zpochybnil podnikatel Tomáš Pitr, spolupracovník zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

"Dokumenty, které u mě při prohlídce policisté našli, jsem měl u sebe v tašce. Asi jednou jsem je prolétnul před 2 nebo 3 měsíci, pořádně jsem je nečetl. Byly to takové policejní hámotiny, zápisky z policejních jednání a tohle všechno policie odnesla. Ale podrobně jsem to nestudoval, takže přesně nevím, co odnesla," řekl Pitr Právu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků