Hlavní obsah
Poslanec David Rath (ČSSD) při vystoupení ve Sněmovně. Za ním členové vlády. Foto: Petr Horník, Právo

Udělejte si pořádek v rodině, vyzval ve Sněmovně Rath Nečase

Při středečním jednání Sněmovny se dostalo v debatě i na přítelkyně politiků. Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) vzkázal premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby se zabýval svými přítelkyněmi a udělal si pořádek ve vlastní rodině.

Poslanec David Rath (ČSSD) při vystoupení ve Sněmovně. Za ním členové vlády. Foto: Petr Horník, Právo
Udělejte si pořádek v rodině, vyzval ve Sněmovně Rath Nečase

Stalo se to v diskusi k předloze, která sníží úhrady zdravotních pojišťoven za léky. Rath kritizoval exministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka a současného poslance Marka Šnajdra (oba ODS). Nečas na hejtmanova slova nereagoval, později si zřejmě věc vyříkali mimo mikrofon.

"Pan premiér neustále mi tady za zády něco vypráví o přítelkyních. Pane premiére, vy jste zrovna ten poslední, který něco může vyprávět o přítelkyních. Běžte si na svůj úřad vlády se podívat, kdo je vaše přítelkyně, a udělat si pořádek doma v rodině, než abyste mě tady vyrušoval za zády takovými nemístnými poznámkami," řekl Rath Nečasovi, který při jeho proslovu seděl za ním na místě pro předsedu vlády.

Rath zřejmě narážel na Nečasovu spolupracovnici Janu Nagyovou. Některá média v minulosti spekulovala o jejich vztahu. Sám hejtman se netajil poměrem s Renatou Horkou, která je svázána s různými farmaceutickými firmami i s Českou lékařskou komorou, ač je ženatý s Evou Rathovou.

Rath ve Sněmovně rád provokuje

Sociálnědemokratickému poslanci nejsou ostřejší slova pronesená na plénu cizí. Mandátový a imunitní výbor nyní řeší jeho výrok z října na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tehdy Rath ministrovi řekl: "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu".

Ani spory mezi Kalouskem a Rathem kvůli pití alkoholu nejsou ve sněmovně nové. Předloni Rath na ministrovu adresu řekl, že všechny urazí a jde čerpat inspiraci do některé z náleven. Kalousek odpověděl, že se občas opije, ale Rath se chová jako "debil"; rozdíl je v tom, že z opilosti se člověk vyspí.

Na Rathova vystoupení ve sněmovně reagovali před několika měsíci poslanci TOP 09 a Starostů. Hrozili, že při jeho projevech budou poslankyně tohoto klubu odcházet z jednacího sálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků