Hlavní obsah
Hrob z doby bronzové v Malešovicích Foto: ÚAPP

U Brna našli vykradený hrob z doby bronzové

Při výstavbě vodovodu a kanalizace na severním okraji Malešovic na Brněnsku objevili archeologové pozůstatky hned patnácti objektů z doby bronzové, tedy z období zhruba 2000 let před naším letopočtem. Šlo především o kruhové zásobní jámy. Největší radost jim udělala keramická nádoba, která byla na dně jedné z jam.

Hrob z doby bronzové v Malešovicích Foto: ÚAPP
U Brna našli vykradený hrob z doby bronzové

Zajímavým zpestřením byl nález kosterních pozůstatků středně velkého psa nalezeného na povrchu zásypu jedné z jam u silnice Pohořelice–Dolní Kounice. S ohledem na polohu u silniční krajnice se nabízí velmi široká škála interpretací, od pohřbu psa ve slovanském období až po pohození zdechliny u cesty v době teprve nedávné, řekl Právu Ivan Čižmář z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Jeden z archeologů se raduje z objevu keramické nádoby.

Foto: ÚAPP

Více však vědce překvapil hrob z doby bronzové, který byl kdysi vykraden. Pozůstatky nebožtíka, původně uloženého ve skrčené poloze, totiž nebyly v anatomické poloze. Podle antropologů šlo o dospělého muže.

V hrobě byly tři rozbité keramické nádobky, části náhrdelníku z dutých bronzových tyčinek a malý bronzový nožík. O tom, že výbava byla původně mnohem bohatší, svědčí stopy po umístění bronzových předmětů projevující se zbarvením kostí do zelena. Například otisk po obvodu lebky nebožtíka naznačuje přítomnost čelenky nebo diadému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků