Hlavní obsah
Sklizeň raných brambor v okolí Zálezlic na Mělnicku. Kvůli chladnějšímu jaru byla zahájena oproti jiným rokům zhruba o dva týdny později. Foto: Kamaryt Michal, ČTK

Tuzemské rané brambory už míří na pulty obchodů

V Polabí začala sklizeň raných brambor. Ty, které se během pondělí speciálním sklízecím strojem vydolovaly ze země, mohou být do 24 hodin na pultech obchodů po celé republice.

Sklizeň raných brambor v okolí Zálezlic na Mělnicku. Kvůli chladnějšímu jaru byla zahájena oproti jiným rokům zhruba o dva týdny později. Foto: Kamaryt Michal, ČTK
Tuzemské rané brambory už míří na pulty obchodů

„Letos jsme zahájili sklizeň o dva týdny později než loni kvůli chladnějšímu jarnímu počasí,“ uvedl majitel farmy v Zálezlicích u Mělníka a člen představenstva Agrární komory ČR Petr Hanka, podle něhož dosavadní podmínky slibují příznivou kvalitu i množství raných odrůd brambor. Středočeské Polabí patří s Vysočinou k nejdůležitějším oblastem v produkci brambor.

Cena by se měla pohybovat kolem 14 až 15 korun bez DPH za kilogram. Řetězcům pěstitelé prodávají zhruba o korunu levněji, ale ty si pak ještě přidají svou marži.

Již nyní se rané brambory dají v řetězcích sehnat v akci i za 15 až 18 Kč za kilo, běžná cena se ale pohybuje kolem 28 korun. Proti loňsku brambory v obchodech zlevnily. Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřebitelská cena konzumních brambor v květnu meziročně snížila o 25,6 procenta. Levnější, i když ne tak výrazně, však byla i většina dalších potravin.

Soběstační jsme až z 80 procent

Další výraznější pokles cen brambor pěstitelé nepředpokládají, kvalita těch letos sklízených je podle nich dobrá.

„V Česku se ročně vypěstuje 800 až 850 tisíc tun brambor. Jsme tak ze 70 až 80 procent soběstační, ve slabších ročnících klesá soběstačnost k 60 procentům,“ upozornil předseda bramborářského svazu Josef Králíček, podle něhož se na tuzemské pulty dovážejí brambory nejvíce z Německa, Francie či Nizozemska.

Kromě toho se nové brambory v jarních měsících vozí také z Egypta. V poslední době si ale podle pěstitelů mnozí zákazníci začínají uvědomovat nevýhody dovozu ovoce či zeleniny z velkých dálek a začínají preferovat domácí produkci.

Výrazný podíl na pěstování brambor v Česku mají drobní zahrádkáři. „Ti v covidové době ještě posílili,“ potvrdil Králíček. Dodal, že samotní zahrádkáři vypěstují zhruba 150 tisíc tun, což je téměř pětina celkové české produkce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků