Hlavní obsah
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma Foto: Milan Malíček, Právo

Tůma: Růst HDP bude v roce 2009 asi nižší než očekávaných 3,6 procent

Růst české ekonomiky bude v příštím roce kvůli celosvětové finanční krizi zřejmě nižší než 3,6 procenta, které dosud uváděla v prognóze Česká národní banka. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma Foto: Milan Malíček, Právo
Tůma: Růst HDP bude v roce 2009 asi nižší než očekávaných 3,6 procent

Příští prognózu (růstu HDP v roce 2009) budeme prezentovat začátkem listopadu a já teď nemůžu předjímat, jestli to bude 3,3 nebo 3,1 procenta. Já ovšem očekávám, že prognózovaný růst bude o něco nižší (než 3,6 procenta), ale o kolik desetin to půjde dolů, to si netroufám tipovat," řekl Tůma.

Českou ekonomiku podle něj zpomalí recese či zastavení růstu ekonomik vyspělých zemí, které se potýkají s finanční krizí. "Naše obrovská výhoda je nicméně v tom, že jsme ještě loni byli na vrcholu hospodářského cyklu a letos jsme sice počítali se zpomalením. To, co se bezpochyby stane, tak to zpomalení bude o něco větší," uvedl Tůma, podle kterého je ale stále lepší zpomalení růstu HDP z loňských 6,5 procenta na zhruba tři procenta, jako je tomu v případě ČR, než aby růst ekonomiky spadl ze dvou či tří procent na nulu, anebo se růst HDP dostal do mírného záporu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků