Hlavní obsah
Předseda ODS Mirek Topolánek Foto: Jan Handrejch, Právo

Topolánek: Svoboda je nyní ohrožena podobně jako v roce 1948

Porážka svobody, ne nepodobná té, k níž došlo v únoru 1948, hrozí podle předsedy ODS Mirka Topolánka české společnosti i nyní. Tento názor prezentoval na konferenci o zločinech komunistických režimů, která začala v předvečer výročí komunistického převratu v bývalém Československu.

Předseda ODS Mirek Topolánek Foto: Jan Handrejch, Právo
Topolánek: Svoboda je nyní ohrožena podobně jako v roce 1948

"Opět vše závisí na tom, jestli uneseme odpovědnost za vlastní život. Nebo jestli svěříme svůj osud do rukou těch, kteří tvrdí, že štěstí se dá odhlasovat," uvedl Topolánek. Hybnou silou demagogie a nenávisti již nejsou v jeho očích komunisté, ale populisté, pro něž stojí veřejný zájem a kolektivní práva nad zájmem osobním a nad individuální svobodou jednotlivce.

Novodobí demagogové podle šéfa ODS tvrdí, že většina může všechno a že co je demokratické, je také správné. "Tvrdí, že veřejný zájem a kolektivní práva stojí nad zájmem osobním a nad individuální svobodou," dodal Topolánek.

Šéf ODS připomněl, že v poválečné éře komunisté tvrdili, že za bídu mohou šmelináři a kulaci, zatímco současní populisté z nynější hospodářské krize viní liberály a trh.

"Tehdy mělo být spásou znárodnění výrobních prostředků. Dnes ji přátelé nesvobody a neodpovědnosti vidí ve vyrábění dluhů. Chceme jim opět naletět a vyměnit svobodu za kus žvance," tázal se předseda ODS. Varoval přitom před návratem formální demokracie, "prázdné skořápky sloužící tyranii většiny".

Není třeba ničit demokracii, stačí zničit svobodu

Totalita podle Topolánka nepotřebuje zničit demokracii, ale svobodu, a to třeba i zneužitím formálních demokratických institucí. Může stejně dobře vítězit tvrdou silou obušků jako měkkou silou slibů, může se stejně dobře prosadit přímou revolucí, kvaziústavním pučem nebo plíživým postátňováním individuálních svobod prostřednictvím parlamentní většiny, poznamenal předseda ODS.

Zradou svobody a službou tyranii podle něj byl v období po druhé světové válce zákaz pravicových stran a vznik Národní fronty, omezení svobodného podnikání, vlastnictví a svobody slova.

"Zradili jsme svobodu a posloužili tyranii, když jsme po válce zatočili nejprve s právy Němců, pak s právy kapitalistů a nakonec se všemi našimi individuálními svobodami, které se příčily nově nastupujícímu kolektivismu," uvedl Topolánek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků