Hlavní obsah

Tisíce tun psích výkalů z pražských ulic nikdo nechce

Ačkoliv už člověk našel způsob, jak recyklovat a využít téměř všechno, se psími výkaly se mu to stále nedaří. Zatímco sloní trus už pražská zoo rozprodává zahrádkářům s velkým úspěchem, psí trus končí na smetišti mezi běžným odpadem.

Tisíce tun psích výkalů z pražských ulic nikdo nechce

Pražská zoo prodává zahrádkářům sloní trus v jedenapůlkilových kyblících za 70 korun na hnojení a jdou doslova na dračku. Ačkoliv jsou psi daleko menší než sloni a menší je i jejich denní nadílka v porovnání se 140 kilogramy trusu od jediného tlustokožce, psů je v metropoli daleko více. Registrovaných je oficiálně 86 000, přičemž až 40 000 dalších tu žije podle odhadů úřadů načerno. Ročně po nich v ulicích zůstává několik tisíc tun exkrementů. Radnice jednotlivých městských částí za likvidaci těch neuklizených ročně utratí desítky miliónů korun. A bez návratnosti.

Důvod, proč se psí výkaly dále nevyužívají, je podle Jaroslava Stružky, ředitele společnosti Komwag, která zabezpečuje úklid na Praze 2, jednoduchý: „Pes má trošku jiný zažívací trakt a jeho exkrement se ke kompostování zkrátka nehodí. Ať ho zpracováváte, jak ho zpracováváte, tak má typický zápach a nikdo ho prostě nechce.“

Kde hromádky končí?

Psí hromádky, ať už posbírané úklidovou četou, nebo poctivě vyhozené majiteli psů do určených speciálních košů, končí mezi běžným komunálním odpadem – na skládce nebo ve spalovnách.

A tak se nabízí otázka – proč vhazujeme psí odpad do speciálních košů, když nakonec končí na stejné hromadě jako odpad z těch běžných? S tím se už před dvěma lety vypořádala například Praha 6. Spočítala si totiž, že údržba 400 psích košů ročně přijde na téměř pět miliónů korun, a tak je zrušila a lidé teď mohou sáčky s psí nadílkou házet jen do těch běžných.

Další pražské části nicméně zatím o tomto kroku neuvažují. „Dát do ruky lidem sáčky a říkat teď si to vyhoď, kam chceš, prostě nemá logiku. To je jako bychom dali doprostřed ulice popelnicové nádoby a řekli lidem, házejte si tam, kdo chcete, co chcete. Takhle přece komunální služby fungovat nemůžou a nemají,“ řekl Novinkám Stružka.

Férový plán do budoucna?

Možná ale přece jen existuje důstojný konec psího výkalu. Jistý způsob využití už totiž popsal ve své povídce "Podezřelý sud dědečka Chovance" v knize Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky Jaroslav Hašek: „To bílé, ten psí trus, je v úzkém spojení s elegantní společností. Nejjemnější rukavičky máčejí se ve vykvašeném, čímž získají onu jemnost, pružnost a vláčnost. Nebýti psího trusu, co by si počala aristokracie, jež miluje rukavičky ze švédské kůže?“

Těžko ale říct, jestli se zakládá na pravdě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků