Hlavní obsah
Sletový průvod Prahou zahájil 1. července 2018 XVI. všesokolský slet v Praze. Foto: Jan Handrejch, Právo

Tisíce sokolů prošly v průvodu Prahou, zahájili 16. slet

Tisíce sokolů z Česka i zahraničí v neděli prošly centrem Prahy v průvodu, kterým oficiálně začal 16. všesokolský slet v Praze. Na cestě je provázelo několik kapel, které cvičencům hrály do kroku. Slet, který bude trvat šest dní, má připomenout 100 let od založení Československa.

Sletový průvod Prahou zahájil 1. července 2018 XVI. všesokolský slet v Praze. Foto: Jan Handrejch, Právo
Tisíce sokolů prošly v průvodu Prahou, zahájili 16. slet

Průvod vyrazil z ulice 28. října v 10:00, účastníků ale bylo tolik, že poslední stáli až v horní části Václavského náměstí. Organizátoři už dříve uvedli, že očekávají účast až 13 000 lidí. V čele šli sokoli ze zahraničí, například ze Slovenska, USA, Srbska, ale i Dánska, Švýcarska nebo Austrálie. Desítky přihlížejících zdravili českým "Nazdar!". Někteří zpívali národní písně, další lidem mávali.

Ve zbylých částech průvodu pochodovali lidé ze všech koutů Česka. Sokoli z Králova Dvora přijeli i na kole, jiní za chůze cvičili s obručemi nebo mávali šátky. Průvod prošel přes Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí, kvůli akci byla v centru omezena doprava. Ve středu náměstí průvod přivítal dechový orchestr.

Sokoli vyrazili v průvodu z Václavského náměstí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jeden z amerických sokolů na náměstí řekl, že jeho rodina je v tělocvičném spolku už přes čtyři generace. "I můj syn je sokol," řekl Američan. V neděli večer na scéně Národního divadla vystoupí sokolští ochotníci - amatérské soubory Divadlo pod Petřínem, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelní spolek Lázně Toušeň zahrají komedii Ladislava Stroupežnického Naši furianti.

Sletový průvod Prahou zahájil 1. července 2018 XVI. všesokolský slet v Praze.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V divadle budou ochotníci hrát poprvé od roku 1883, kdy bylo po požáru znovu otevřeno. Na jevišti vystoupí 35 herců a osm muzikantů. Režisér Divadla pod Petřínem Bohumil Gondík uvedl, že soubor se na vystoupení připravoval s vědomím, že podobný zážitek se v jeho kariéře asi už nebude opakovat.

Průvod projde přes Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V dalších dnech slet nabídne řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. Ve čtvrtek a v pátek oslava vyvrcholí hromadnými cvičeními, kterých se zúčastní asi 15 000 cvičenců.

Tělovýchovná organizace Sokol patřila od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života. Její tradici nedokázaly zničit ani zákazy. V minulosti patřily pravidelné slety k vrcholům života české společnosti, a dva z nich se dokonce změnily v jasnou politickou manifestaci.

Tělovýchovná organizace Sokol patřila od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Desátý slet v červenci 1938, který se konal v době rostoucího mezinárodního napětí, byl vyjádřením odhodlání Čechoslováků bránit se proti hrozícímu nacistickému nebezpečí. A vystoupení o deset let později se zase stalo výrazným, byť opět marným protestem proti únorovému puči, po kterém se dostala k moci KSČ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků