Hlavní obsah
Až 2000 lidí přišlo přežít letní vysoké teploty do Žlutých lázní u Vltavy v Podolí. Foto: Milan Malíček, Právo

Teplotní rekordy padaly i v neděli, ve Strážnici bylo 37,6 stupně

Česko bylo v sevření vysokých teplot i v neděli. Nejvyšší hodnotu naměřili meteorologové ve Strážnici na Hodonínsku, a to 37,6 stupně Celsia. V Čechách bylo o něco chladněji, teploty se pohybovaly kolem třiceti stupňů. Teploty tak zůstaly tropické, ačkoli proti sobotě, kdy maximum dosáhlo 39,8 stupně, klesly.

Až 2000 lidí přišlo přežít letní vysoké teploty do Žlutých lázní u Vltavy v Podolí. Foto: Milan Malíček, Právo
Teplotní rekordy padaly i v neděli, ve Strážnici bylo 37,6 stupně

V sobotu byly nejvyšší teploty ve středních Čechách, v neděli štafetu převzala jižní Morava. I druhá nejvyšší teplota v republice po Strážnici byla totiž zaznamenána v Jihomoravském kraji, a to 37,2 stupně v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Jinde již rtuť hranici 37 stupňů nepřekročila, těsně pod ní - na 36,9 - byla shodně v Bělotíně na Přerovsku a Ostravě-Porubě.

Všech deset nejvyšších nedělních teplot bylo zaznamenáno na Moravě a ve Slezsku, kde také podle meteorologů na většině stanic padly rekordy. Například na meteorologické stanici v Oticích na Opavsku, která měří již 136 let, teplota 36,5 o celý stupeň překonala předchozí rekord pro tento den z roku 1992. Také v Přerově, kde se měří 133 let, padl rekord z roku 1992. Před 23 lety naměřili v Přerově 34,5 stupně a v neděli 35,9.

Mírné ochlazení o víkendu

Ve srovnání s východní částí republiky bylo na západě Česka o něco chladněji. "V Čechách byly maximální teploty od 27 do 32 stupňů, ve východních Čechách až do 35 stupňů. Výjimečně byly maximální teploty i vyšší," sdělili pracovníci ČHMÚ.

Třeba v Rychnově nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji rtuť vystoupala na 36,2 stupně, a tak překonala o 1,2 stupně předchozí více než dvacetiletý rekord.

Vedra budou podle předpovědi ústavu v České republice i v příštím týdnu. Nejvyšší denní teploty mohou dosáhnout až 37 stupňů. Až o víkendu se zřejmě mírně ochladí, v Čechách bude 24 až 29 stupňů a na Moravě a ve Slezsku 29 až 34 stupňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků