Hlavní obsah
Profesor Petr Arenberger Foto: Václav Pergl, Právo

Tenčí ozónová vrstva způsobuje více kožních nádorů

S převratným prohlášením přišel v pondělí profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Podle něj za stoupající počet kožních nádorů může i tenčí ozónová vrstva.

Profesor Petr Arenberger Foto: Václav Pergl, Právo
Tenčí ozónová vrstva způsobuje více kožních nádorů

„Nad naším územím byla na konci 60. let podle dlouholetého měření Českého hydrometeorologického ústavu ozónová vrstva 345 Dobsonových jednotek (DU). V prvním desetiletí nového tisíciletí je to 320 DU, tedy o celých sedm procent méně,“ sdělil Právu profesor.

„Každý úbytek ozónu znamená zvýšené množství UV záření dopadajícího na zemský povrch. I velmi malé odchylky v množství ozónu se mohou odrazit na lidském zdraví. Například desetiprocentní úbytek ozónu znamená 20procentní nárůst UV záření na zemském povrchu a 40procentní nárůst vzniku kožní rakoviny.“

Počet nejzhoubnějšího kožního nádoru melanomu se v české populaci za posledních 30 let přitom zvýšil čtyřikrát. „Melanomem v ČR každoročně onemocní 1 500 lidí a pětina z nich zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let,“ soudí doktorka Monika Arenbergerová ze stejné kliniky. Největší nárůst je podle ní pozorován u žen ve věku 10 až 29 let.

Podle obou lékařů za zvýšený počet melanomů může jak tenčí ozónová vrstva, tak i stále častější a opakované návštěvy Středomoří, Afriky, Tichomoří a dalších, kde si lidé často kůži spálí.

Nemocnice letos již počtvrté postaví na Václavském náměstí 3. a 4. května tzv. Stan proti rakovině, kde lékaři budou bezplatně lidem vyšetřovat kožní znaménka, z nichž se zpravidla rakovina kůže vyvine.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků