Hlavní obsah
Mladý restaurátor prezentuje obnovený jídelní stůl na slavkovském zámku

Studenti ve Slavkově u Brna vracejí krásu cenným pokladům

Přímo v terénu, na zámku ve Slavkově u Brna, se studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně podílejí na restaurování cenných uměleckých předmětů z mobiliáře památky. Se správou tohoto historického objektu spolupracuje škola již osm let.

Mladý restaurátor prezentuje obnovený jídelní stůl na slavkovském zámku
Studenti ve Slavkově u Brna vracejí krásu cenným pokladům

Za tu dobu bezmála třicet žáků této školy pod dohledem zkušených odborníků vrátilo původní podobu jednadvaceti historickým předmětům. Na jaře a na podzim pracují před očima návštěvníků přímo na zámku.

Letos se do skupiny zrestaurovaného mobiliáře začlenil jídelní stůl a dvě rohové skříňky z pozůstalosti Václava Kounice (1848–1913) a jeho druhé ženy Josefíny (1881–1961).

Byla to mimořádně složitá práce. Tento nábytek je ze vzácného dřeva a je bohatě vykládaný zlaceným bronzem a želvovinou. Na vrchní lakované vrstvě mobiliáře vytvořil čas prasklinky. Bylo proto nutné tento lak jemnými rozpouštědly odstranit, doplnit do nábytku případné chybějící části, některé části podlepit, vše očistit a velmi jemně pak nanést nový lak.

Nábytek byl vyroben v devatenáctém století Boulleovou technikou, což je speciální postup pro povrchovou výzdobu, nazvaný podle svého tvůrce a ebenisty francouzského krále Ludvíka XIV. Charlese Andrého Boullea. Jídelní stůl i rohové skříňky sloužily pouze k reprezentativním účelům. Stůl je nepřehlédnutelnou ozdobou sálu nazvaného Boulle, a to podle techniky, kterou byl vyroben. Obdobně berou dech svojí propracovaností i dvě rohové skříňky.

Václav Kounic byl předposledním majitelem slavkovského zámku. Žil v něm ve čtyřpokojovém bytě a zbytek objektu pronajímal, aby se mu podařilo získat peníze na hrazení dluhů. Slavný rod Kouniců vymřel v roce 1919.

Restaurovali i keramiku

Následně jej zdědil maďarský šlechtický rod Pálffyů, jemuž byl zámek po druhé světové válce zabaven na základě Benešových dekretů.

Část mobiliáře ale zůstala v majetku druhé Kounicovy ženy Josefíny, která jej ve své pozůstalosti odkázala slavkovskému zámku. Díky tomu byl tento majetek zachován ve Slavkově.

Budoucí restaurátoři vrátili původní podobu již nejednomu předmětu z této pozůstalosti. Nejde vždy jen o dřevěný nábytek. V letech 2013 až 2014 se restauroval také soubor dvanácti kusů lidové keramiky, která se kdysi skutečně používala na zámku.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků