Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Strategická státní instituce loni čelila kyberšpionáži z Ruska

Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) čelila loni nespecifikovaná strategická instituce státní správy kybernetické špionáži. Podle výroční zprávy úřadu za ní patrně stálo Rusko.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Strategická státní instituce loni čelila kyberšpionáži z Ruska

NÚKIB uvedl, že špionáž začala takzvaným spear-phishingovým e-mailem, který slouží k získání důvěry uživatele, jenž stáhne škodlivý program do systému.

Podle analýzy úřadu za incidentem stála s pravděpodobností až 85 procent skupina Sofacy, kterou odborná komunita spojuje s ruskou rozvědkou GRU.

Úřad neupřesnil, jaká instituce byla napadena. Na informaci ve středu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.

Podle úřadu loni v Česku nebyla zaznamenaná aktivita skupiny Winnti, která se zabývá zejména kybernetickou průmyslovou špionáží. NÚKIB ale varuje před tím, že tato skupina, kterou odborníci nejčastěji spojují s Čínou, by se až s padesátiprocentní pravděpodobností mohla pokusit o nějaký útok v dohledné budoucnosti.

NÚKIB celkem loni zaznamenal 217 kybernetických útoků proti českým institucím. V meziročním srovnání je to o 53 víc. Kritická infrastruktura nečelila soustředěnému útoku.

Většina útoků měla formu spamu, phishingu nebo podvodných e-mailů, které často stojí na začátku škodlivějších akcí útočníků. Podle úřadu ubylo napadení počítačů s cílem zneužít je k těžbě kryptoměn. Změnil se také charakter vyděračských útoků - nejsou vedeny plošně, ale cíleně. Jejich terčem se stala například benešovská nemocnice. Kritická infrastruktura podle úřadu žádnému soustředěnému kybernetickému útoku nečelila.

NÚKIB ve výroční zprávě také konstatuje, že se české instituce potýkají s nedostatkem peněz i odborníků na zajištění kybernetické bezpečnosti. Nejzávažnější je situace ve zdravotnictví, kde se množství peněz vyčleněných na kybernetickou bezpečnost pohybuje mezi nulou a pěti procenty celkového rozpočtu. Úřad přitom varuje před tím, že tento stav bude pravděpodobně pokračovat i letos a v příštím roce, což může vést k vyššímu počtu úspěšných kybernetických útoků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků