Hlavní obsah
Bývalý premiér ČSFR Jan Stráský nyní vede Národní park Šumava. Foto: Petr Horník, Právo

Stráský okleštil v radě parku Šumava vliv vědců, na protest abdikovali

Pověřený ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský chce do 14 dnů jmenovat novou radu parku. Počet jejích členů sníží z dosavadních 53 na 45, a zruší její vědeckou sekci. Nový šéf rady, zastánce boje s kůrovcem, Stanislav Vacek mu má dodat jména osmi vědců, kteří budou ostatním vyhovovat. Valná část vědecké sekce (12 členů) po protestech na to abdikovala na funkce, řekl její předseda Jakub Hruška.

Bývalý premiér ČSFR Jan Stráský nyní vede Národní park Šumava. Foto: Petr Horník, Právo
Stráský okleštil v radě parku Šumava vliv vědců, na protest abdikovali

"Rozhodl jsem, že úřadující předseda (dosavadní místopředseda rady a zastánce boje proti kůrovci) Stanislav Vacek mi dodá osm jmen vědců, na kterých se vědecká fronta shodne," řekl Stráský, který o záměru informoval stávající radu parku.

Radu tvoří zástupci odborníků na ochranu přírody, krajů, obcí, podnikatelů, zemědělců a turistů. Rada rozhoduje o zásadních věcech jako je členění území národního parku do zón ochrany přírody či návštěvní řád.

 

V tomto uspořádání rady vědci zcela ztratí vliv na projednávané důležité dokumenty, protože budou vždy politiky přehlasováni.

 

"My jsme si tu zatím hráli na dvě sekce. Na sekci regionální a vědeckou. Tuto myšlenku rozdělení rady na sekce už zákon nezná, a já sekce nechci vytvářet. Bude to jednotná rada," řekl Stráský. Dodal, že novou radu chce jmenovat rychle, aby mohla okamžitě projednat obranný plán boje proti kůrovci.

Rekonstrukce rady podle vědců zcela potlačí jakoukoli možnost uplatnit názory vědecké komunity na vedení NP Šumava. "Ředitel deklaroval, že ze zamýšlených 45 míst v nové radě ponechá pouze výraznou menšinu zástupců (8 až 9 členů namísto dosavadních 20) vědeckých institucí. V tomto uspořádání rady vědci zcela ztratí vliv na projednávané důležité dokumenty, zejména na podobu plánu péče či zonace NP, protože budou vždy politiky přehlasováni, a ztratí zrušením sekcí i možnost vyslovit samostatné stanovisko sekce," řekl Hruška.

"Park Šumava začíná ztrácet smysl"

Současné kroky ředitele Stráského podle vědců vedou směrem, kde se postupně ztrácí smysl, pro který byl park zřízen. "Z rady odstupujeme, protože se nechceme podílet na rezignaci na moderní způsoby ochrany přírody. Tímto ovšem nekončí náš vědecký zájem o ochranu a zachování tohoto celoevropsky významného území. O jeho ochranu se nadále hodláme zasazovat, ovšem z jiných pozic a jiným způsobem," zdůraznil Hruška.

Vztahy mezi obcemi a bývalým vedením správy parku, ale také mezi odbornou veřejností, se v posledních letech vyostřily právě kvůli sporu o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísněji střežené I. zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji.

Chránit či vykácet?

Odborníci zastávají názor, že příroda by si měla pomoci sama. Argumentují tím, že stromů napadených kůrovcem je nyní podstatně méně než v předešlých dobách, kdy se napadené stromy kácely.

Členové vědecké sekce rady napsali koncem února Stráskému otevřený dopis, v němž vyjádřili své obavy o osud rezervace pod jeho vedením. Jejich důvody byl zásah proti kůrovci i v nejcennějších partiích rezervace, zmenšení bezzásahových ploch a změny v plánech péče o ně či zpřístupněním těch území parku, kde žijí ohrožené druhy zvířat.

V radě parku teď ze zákona rozhodují zástupci obcí - těch je na území rezervace 22, po jednom zástupci v ní mají Jihočeský a Plzeňský kraj a také horská služba. Další její část tvoří představitelé právnických a fyzických osob s podnikatelskou činností na území národního parku, zejména z oblasti lesnictví, zemědělství, obchodu a cestovního ruchu, odborníků z vědeckých a odborných pracovišť.

Rada parku posuzuje všechny důležité dokumenty ochrany a řízení národního parku a jeho ochranného pásma, zejména členění území národního parku do zón ochrany přírody, plánu péče, návštěvního řádu, způsobu péče o les a územních plánů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků