Hlavní obsah
Ústavní soud v Brně Foto: Petr Kozelka, Právo

Strakonice podají ústavní stížnost kvůli neplatnosti voleb, rozhodli radní

Strakoničtí radní rozhodli, že město podá ústavní stížnost na verdikt českobudějovického krajského soudu, který rozhodl o neplatnosti obecních voleb. V nich letos na podzim zvítězilo hnutí Strakonická Veřejnost, které získalo 51,1 procenta hlasů a má 16 z 21 zastupitelů.

Ústavní soud v Brně Foto: Petr Kozelka, Právo
Strakonice podají ústavní stížnost kvůli neplatnosti voleb, rozhodli radní

Radní se na tom, že stížnost podají, dohodli 5. prosince. „Termín zatím není, pořád se ještě rozhodují, jakého právníka zvolit. Je na to ještě čas měsíc a půl, ale rozhodně do Vánoc to bude,” informovala ve čtvrtek mluvčí města Markéta Bučoková.

Místostarosta Rudolf Oberfalcer z dosud vládnoucího hnutí Strakonická Veřejnost 4. prosince řekl, že stížnost podají, protože nesouhlasí s usnesením krajského soudu. [celá zpráva]

Kdyby radnice s ústavní stížností neuspěla, budou opakované komunální volby zřejmě 16. března 2019.

Město hospodaří v rozpočtovém provizoriu

Stížnost na volby podal jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice). Upozorňoval, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo zvýhodněno hnutí Strakonická Veřejnost. Podle soudu byla v kampani potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Strakonice budou kvůli neplatným volbám příští rok hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Radní nemohli projednat návrh rozpočtu na rok 2019 a předložit ho zastupitelům, zastupitelstvo není ustanoveno. Strakonickým tak zatím nezdraží voda ani neklesnou poplatky za odpad, jak radnice plánovala. Rozpočtové provizorium znamená, že se hospodaří každý měsíc s dvanáctinou předešlého rozpočtu. Strakonice, kde žije 24 tisíc lidí, mají letos schodkový rozpočet s příjmy 503,6 milionu Kč a výdaji 565,6 milionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků