Hlavní obsah
Slavné dílo Jakuba Jana Ryby si přítomní vyslechli v podání náhodného souboru zpěváků a hudebníků. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Stovky lidí zpívaly tradiční Rybovku na pražském hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze v sobotu posedmnácté zněla Česká mše vánoční. Hudebníky a sboristy jako každý rok doplnili také zpěváci, kteří se připojili spontánně na místě. Sbor čítající desítky lidí řídil dirigent a organizátor předvánočního setkání Lukáš Prchal.

Slavné dílo Jakuba Jana Ryby si přítomní vyslechli v podání náhodného souboru zpěváků a hudebníků. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Stovky lidí zpívaly tradiční Rybovku na pražském hlavním nádraží

Tradiční "Rybovku" během dne zájemci uslyší také pod Karlovým mostem na pražské Kampě.

Slavné dílo Jakuba Jana Ryby si na hlavním nádraží pobrukovali také diváci, kteří si posedali na zídky u východů z metra. Další shlíželi na sbor z horního patra obchodu s knihami, který stojí uprostřed odbavovací haly. Mnozí přijeli na nádraží právě na tuto akci, další o ní nevěděli a příjemně je překvapila při cestování. Stejně jako v předchozích letech koncert přilákal stovky lidí.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Se zájmem se u zpívajícího davu zastavovali také cizinci, kterým někteří diváci vysvětlovali, že jde o tradiční akci. Řada lidí si koncert natáčela na mobilní telefony nebo kamery. Mezi přítomnými byly rodiny s dětmi, páry i skupinky přátel. Po vystoupení si vzájemně přáli k Vánocům.

Mše zde zazněla již posedmnácté.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

V doprovodném orchestru nechyběly dechové, smyčcové ani žesťové nástroje. Na varhany hrál Jakub Přibyl. Sólové party zpívali Miroslava Pilcová Časarová (soprán), Martina Bauerová (alt), Jakub Turek (tenor) a Lukáš Hynek Krämer (bas). Dirigent Prchal sbor řídil ze štaflí.

Vánoční mši diváci odměnili bouřlivým potleskem. Na závěr koncertu se pak téměř všichni přítomní připojili ke zpěvu známé koledy Narodil se Kristus Pán.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků