Hlavní obsah
Premiér a předseda ODS Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo

Státní zastupitelství prověří Nečase kvůli postům pro rebely

Městské státní zastupitelství v Praze nařídilo, aby policie prověřila podezření z korupce týkající se premiéra Petra Nečase a exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy (všichni ODS). Právu to v pátek potvrdil advokát Václav Láska, který trestní oznámení na čtveřici politiků v lednu podal, i mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo
Státní zastupitelství prověří Nečase kvůli postům pro rebely

Případ souvisí s tím, že rebelující poslanci loni složili kvůli sporům o vládní daňový balíček mandát a následně získali posty ve firmách s majetkovou účastí státu. Láska podezírá Nečase, a případně i další lidi, z podplácení, Šnajdra, Tluchoře a Fuksu zase z přijetí úplatku.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 původně počátkem února rozhodlo, že oznámení nepostoupí policii, protože podle něho neobsahovalo takové skutečnosti, na jejichž podkladě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu. Láska již tehdy oznámil, že postup nechá přezkoumat nadřízenými žalobci. A ti nyní rozhodnutí zrušili.

Odklad byl předčasný

„Městské státní zastupitelství v Praze provedlo dohled nad postupem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které věc uložilo. Městské státní zastupitelství tento postup shledalo předčasným a uložilo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, aby oznámení postoupilo policejnímu orgánu k prověření,“ řekla Právu mluvčí Zenklová.

To potvrzuje i sdělení Stanislava Potužníka z Městského státního zastupitelství v Praze Láskovi, které advokát zveřejnil na své facebookové stránce.

„Důvodnost Vašeho podnětu spatřuji v tom, že skutečnosti, které zmiňujete ve svém podání ze dne 7. 1. 2013, splňují předpoklad pro postup orgánů činných v trestním řízení ve smyslu § 158 tr. řádu. Státní zástupkyni OSZ (obvodního státního zastupitelství, pozn. red.) pro Prahu 1 proto vydávám závazný pokyn k přijetí opatření směřujících k prošetření předmětné věci v rámci trestního řízení,“ napsal Potužník.

Rebelující poslanci ODS v čele s Petrem Tluchořem

Foto: Milan Malíček, Právo

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř patřili v ODS ke skupině rebelů, kteří hrozili, že nepodpoří daňový balíček. Po delším vyjednávání a po kongresu ODS všichni tři složili mandát.

Místo nich nastoupili tři náhradníci, kteří vládě pomohli odhlasovat balíček i církevní restituce.

Bývalí rebelové zasedli v lukrativních místech ve státní správě: Šnajdr byl jmenován do dozorčí rady společnosti ČEPRO, Fuksa se stal ředitelem Českého aeroholdingu. Tluchoř v lednu uvedl, že pracuje jako konzultant pro soukromou společnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků