Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Trestní stíhání Babiše zastaveno

Státní zástupce zastavil stíhání všech obviněných včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. V pátek to oznámilo městské státní zastupitelství v Praze. Již na počátku září se objevila informace, že státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu právní názor.

Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK
Trestní stíhání Babiše zastaveno

Vedoucí státní zástupce následně zjišťoval, zda je změna zákonná a důvodná. Nyní se s tímto názorem ztotožnil.

„Kauza, která se na samém počátku jevila jako jednoduché podvodné jednání při získání evropské dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízdo, se vlivem dokazování a především nutností vykládat evropské předpisy vyvinula do složité právní otázky v části výkladu aktů přijatých orgány Unie, k jejímuž řešení by mohl být příslušný Soudní dvůr Evropské unie,“ oznámil Městský státní zástupce v Praze Martin Erazím.

Podle státního zástupce jde o problematiku výkladu pojmu malý a střední podnik. „Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovali Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ shrnul Erazím, podle něhož personální propojení nehrálo roli a Čapí hnízdo tak bylo posouzeno jako nezávislý podnik.

Celé vyjádření městského státního zástupce Martina Erazíma ČTĚTE ZDE.

Erazím si prý položil otázku, zda by za tohoto právního stavu na kohokoliv podal obžalobu, a konstatoval, že nikoliv.

„I pokud by v důsledku až následné desetileté rozhodovací praxe Soudního dvora bylo dovozeno, že Farma Čapí hnízdo nesplňovala definici pojmu ‚malý a střední podnik‘ v době podání žádosti o poskytnutí dotace v roce 2008, nepovažuji za možné klást komukoliv za vinu možné nesprávné posouzení takové právní otázky v době podání žádosti o poskytnutí dotace před 11 lety. Proto jsem se v rámci aprobace ztotožnil s právním názorem dozorového státního zástupce,“ konstatoval žalobce.

Rozhodnutí může zvrátit nejvyšší žalobce Zeman

Pražští žalobci své rozhodnutí po nabytí právní moci pošlou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Ten má v případě pochybností možnost toto rozhodnutí zvrátit.

Rozhodnutí přezkoumá po nabytí právní moci i pražské vrchní státní zastupitelství. Pokud by došlo k závěru, že je rozhodnutí nezákonné a je nutné jej zrušit, sdělí svůj postoj nejvyššímu státnímu zástupci se stanoviskem „ve kterém kvalifikovaně uvede, v čem rozpor se zákonem spatřuje”.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo byl premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označoval to za účelovou kampaň. Stíháni byli i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.

Erazím: Měli jsme informovat jednoznačně

Erazím okomentoval v pátek i způsob mediální prezentace, kdy městské státní zastupitelství nejasně informovalo o tom, že dozorující žalobce Šaroch „předložil konečné rozhodnutí“ a došlo u něj ke změněn právního názoru.

Z konkurujících si právních zájmů, konkrétně zájmu veřejnosti o informace a zájmu dotčených osob Erazím upřednostnil „větší ochranu právům dotčených osob“. Zpětně nicméně uznal, že „mělo být oznámeno zřetelně a jednoznačně, že došlo k předložení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání“.

Anketa
Je pro vás vysvětlení státního zastupitelství, proč zastavilo trestní stíhání premiéra, srozumitelné?
Ano
68.7 %
Ne
31.3 %
Celkem hlasovalo 12824 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků