Hlavní obsah
 

Státní zástupce řešil, po čem mu nic nebylo. Přijde o peníze

Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová neuspěla se svou snahou odvolat z funkce svého podřízeného Jana Karabce. Ten zjišťoval u svého kolegy informace o jednom z případů a měl se jej snažit pohnout k tomu, aby policie začala konat. Bradáčová požadovala pro Karabce před kárným senátem Nejvyššího správního soudu konec v taláru, senát nakonec žalobci jen snížil o pětinu plat po dobu deseti měsíců.

 
Státní zástupce řešil, po čem mu nic nebylo. Přijde o peníze

Karabec podle verdiktu kárného senátu na svém počítači v kanceláři upravil a poté vytiskl trestní oznámení na zastupitele Prahy 11 a poté inicioval oběd se svým kolegou z Městského státního zastupitelství, který tento případ dozoroval. „Poté mu i několikrát volal s tím, že by bylo vhodné zahájit úkony trestního řízení,“ konstatoval předseda senátu Jan Palla.

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová

Foto: Petr Horník, Právo

Když ale policie v případu nenašla žádný trestný čin, osobně se za kolegou vypravil a požadoval po něm informace. Státní zástupce mu je ale odmítl poskytnout a celou věc nahlásil.

Bradáčová požadovala po kárném senátu, aby Karabce, který dříve na vrchním státním zastupitelství dělal dokonce náměstka, bez milosti zprostil funkce. „Je to jediná možnost, důvěru už obnovit nelze,“ prohlásila ve svém návrhu. Podle Karabcova advokáta Vlastimila Rampuly se Bradáčová snaží svého podřízeného zlikvidovat. Karabec sám použil slovo šikana.

Jan Karabec (vlevo) před verdiktem kárného senátu.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Šéfka Vrchního státního zastupitelství také tvrdila, že Karabec ve své pracovní době sepisoval či připomínkoval nejrůznější právní dokumenty, právní rozbory či koncepty trestích oznámení, které s jeho prací neměly nic společného. Kárný senát ale řízení o těchto údajných prohřešcích zastavil, protože Karabcova odpovědnost už zanikla či jeho jednání nebylo kárným proviněním. „Hranice byla překročena, ale jen minimálně,“ vysvětlil předseda senátu Palla.

Podle kárného senátu ale naopak nešlo přehlédnout, že Karabec zneužil svého nadřízeného postavení i známosti s dalším žalobcem, když u něj zjišťoval informace. „Porušil své povinnosti, dal najevo svoji zainteresovanost, a ohrozil tak důvěru ve státní zastupitelství. Odvolání z funkce pouze za tento prokázaný skutek ale nepřicházelo v úvahu, proto jsme přistoupili ke snížení platu,“ konstatoval Palla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků