Hlavní obsah
Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Státní zástupce odmítl stížnost Březiny na obvinění, stíhání pokračuje

Trestní stíhání náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) pokračuje. Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha v úterý řekl, že státní zastupitelství zamítlo jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Protikorupční policie Březinu ke konci března obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Státní zástupce odmítl stížnost Březiny na obvinění, stíhání pokračuje

Případ se týká Březinova působení ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek již dříve jakékoli pochybení odmítl.

"Ve věci nejmenovaného náměstka primátora byla stížnost dozorovým státním zástupcem zamítnuta jako nedůvodná," uvedl Bláha. Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Obvinění Březiny souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle Březiny byly společnosti už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. "Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal dříve.

Březina byl u krachu firmy, poté šel protizákonně do vedení jiných

Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí. Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Březinu kvůli kauze v minulosti vyzvali k rezignaci opoziční zastupitelé za TOP 09. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů.

Sobotka probere Březinu na grémiu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý uvedl, že Březinovu kauzu bude řešit nejužší vedení ČSSD, politickém grémium, na svém jednání ve čtvrtek ráno.

„Budeme debatovat na čtvrtečním jednání politického grémia i o tomto tématu,“ řekl v úterý Právu lídr soc. dem. Na dotaz, zda bude na jednání pozván i Březina, pak uvedl: „Je to možné, pravděpodobně přizveme někoho ze zástupců pražské organizace“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků