Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová na úterní schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo

Stát se může zadlužit, Sněmovna těsně přehlasovala Senát

Koaličním poslancům se podařilo sehnat těsnou většinu 101 poslanců, přehlasovali Senát a prolomili rozpočtou odpovědnost. Česká republika se tak bude moct zadlužit až na čtyři procenta HDP.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová na úterní schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo
Stát se může zadlužit, Sněmovna těsně přehlasovala Senát

Dosud byl střednědobým rozpočtovým cílem pro Českou republiku v letech 2020 až 2022 strukturální deficit jedno procento HDP. Předloni byl zůstatek státního rozpočtu v přebytku 0,4 procenta HDP.

Novelou zákona vláda pro rok 2021 zvýšila strukturální deficit až na čtyři procenta HDP s tím, že každý následující rok by se měl schodek o 0,5 procenta snižovat, až by se opět v roce 2027 dostal pouze k procentnímu schodku HDP.

Zadlužení státu zásadně kritizovala opozice. Vláda podle ní peníze nešetřila, když měla, deficit vyčerpala už minulý rok a peníze použije pouze na „předvolební dárečky” před parlamentními volbami v roce 2021.

„Zvyšte letošní rozpočet ještě o 200 miliard korun. To podpořím, ale nezatěžujte nás nesmyslným strukturálním deficitem na příštích sedm let,” vyzval vládu například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Proti návrhu byly i další opoziční strany.

Podle poslance ODS Jana Skopečka povede větší zadlužení k tomu, že se nebudou smět zadlužit další generace. „I naše děti mohou potkat nepříznivé podmínky, které budou muset řešit například větším zadlužením,” argumentoval Skopeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků