Hlavní obsah
Dana Jurásková odchází po jednání s premiérem Janem Fischerem. Foto: Milan Malíček, Právo

Stát chce očkovat chronicky nemocné děti proti prasečí chřipce

Stát bude očkovat chronicky nemocné děti od 10 do 17 let proti prasečí chřipce. Vakcína byla pro tuto věkovou kategorii podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové klinicky zkoušena s velmi dobrými výsledky, a proto vládě příští týden navrhne očkování chronicky nemocných dětí v této věkové kategorii.

Dana Jurásková odchází po jednání s premiérem Janem Fischerem. Foto: Milan Malíček, Právo
Stát chce očkovat chronicky nemocné děti proti prasečí chřipce

Vakcinace by mohla začít po dodání druhé dodávky vakcín. Ty mají přijít do 10. prosince a má jich být zhruba 90 tisíc dávek.

Nyní se ministerstvo radí s odbornými dětskými společnostmi, které chronicky nemocné dětské pacienty k očkování vybrat. „Zřejmě to budou děti, které mají závažná respirační onemocnění, dále onemocnění kardiovaskulárního systému, děti po transplantacích, a také se sníženou imunitou,“ řekla Právu ministryně. Nevyloučila ani, že by to mohly být děti s těžkým astmatem. Virus totiž napadá zejména dýchací cesty.

Ministryně odmítla odpovědět na otázku Práva, kolik děti bude očkováno. Podle našich informací by jich ale mohlo být od 50 do 100 tisíc. Vakcína pro ně nebude dokoupena, ale získá se z již objednaného miliónu dávek.

„Předpokládali jsme, že každý určený k očkování dostane dvě vakcíny, protože se ale ukázalo, že stačí jedna vakcína, budeme mít určitou rezervu a tu použijeme právě pro děti,“ uvedla ministryně.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly se ukazuje, že vakcína je bezpečná i pro ještě menší děti. „Řada zemí začala očkovat i dětskou populaci a očkuje už od šesti měsíců věku,“ řekl. Jurásková soudí, že i o tom lze uvažovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků