Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Starosta Hranic opustil hnutí ANO s kritikou. Chtěl být hejtmanem, míní Babiš

Starosta Hranic na Přerovsku Jiří Kudláček se rozhodl opustit řady hnutí ANO. Svůj krok zdůvodnil skepsí k současné situaci ve straně. Tamní poměry zároveň ve svém prohlášení kritizoval. Uvedl, že nastupují kariéristé a hnutí staví monopol založený na politické moci a penězích. Podle šéfa hnutí Andreje Babiše využil Kudláček ANO jako „výtah k vlastní moci”.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Starosta Hranic opustil hnutí ANO s kritikou. Chtěl být hejtmanem, míní Babiš

Poslední komunální volby v Hranicích vyhrálo právě hnutí ANO, které však zůstalo v opozici. Kudláček se stal starostou zhruba dvacetitisícového města loni v květnu poté, co předchozí vedení radnice na funkce rezignovalo. Stranu opustil v úterý. Přišel prý o iluze, se kterými do komunální politiky vstupoval.

Tvrdí, že se k moci nyní dostávají kariéristé. "Manažeři Agrofertu, vycvičení v soukromém impériu k maximalizaci zisku, začínají stavět politický monopol. Krajskou kandidátku pro letošní volby již sestavují zahraniční poradci. Lidé, kteří pro své oblasti pracovali, už je nezajímají," uvedl ve svém prohlášení starosta.

Svůj nesouhlas s poměry v hnutí podle něj vyjádřili hraničtí členové dopisem celorepublikovému, krajskému i oblastnímu vedení, nikdo však nereagoval.

Podle šéfa hnutí Andreje Babiše Kudláčkovi nestačilo, že byl jen starostou, mířil prý výše. "Pan Kudláček je další případ člověka, který bere hnutí ANO jako výtah k vlastní moci. Nestačí mu, že je za hnutí starostou v Hranicích. Chtěl se stát také lídrem krajské kandidátky v Olomouci. Nakonec ale kraj navrhl doktora (Oto - pozn. red.) Koštu. A protože panu Kudláčkovi nestačí být starostou a chtěl být i hejtmanem, chodí a vykládá nesmysly o manažerech Agrofertu a zahraničních poradcích," napsal Babiš Novinkám.

"Nevím, o kom mluví. Takových lidí je v hnutí bohužel víc, mluvil jsem o nich na naší krajské programové konferenci. Je ale pravda, že se nakonec odkopou sami," dodal Babiš.

Neuspokojené ambice

Kudláčkovu kritiku odmítá rovněž krajské vedení ANO. "Není pravda, že jsme nečinili. My jsme činili, ale v průběhu jednání se pan Kudláček rozhodl tak, jak se rozhodl," řekl krajský předseda hnutí ANO Ladislav Okleštěk.

Krajské vedení hnutí také odmítá tvrzení, že by byla krajská kandidátka sestavována nedemokraticky, kandidáty podle předsedy navrhovaly jednotlivé okresy. Za kritikou vidí neuspokojené ambice lidí, kteří nebyli na kandidátní listinu zvoleni. "Měl představu (pan Kudláček), že by měl být na čelní pozici kandidátky do Olomouckého kraje a ta představa se nenaplnila. Nenavrhli jej na čelní pozici ani z jeho okresu. To se nám přihodilo i v Prostějově, lidé, kteří se z oblastního sněmu nedostali na kandidátku, šli jinou cestou," doplnil Okleštěk.

Volby v Hranicích vyhrálo v posledních komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO, které získalo 18,39 procenta hlasů a pět mandátů v třiadvacetičlenném zastupitelstvu. Lídrem v Hranicích byl právě Kudláček. Druhé místo obsadilo sdružení Hranice 2000 těsně před ČSSD, do zastupitelstva se dostali také zástupci sdružení Otevřená radnice, komunisté, lidovci a ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků