Hlavní obsah
 

Staroměstské náměstí pokrylo přes 22 tisíc křížů

Dlažbu pražského Staroměstského náměstí v Praze pokryly tisíce křížů. Mají symbolizovat oběti epidemie koronaviru, jejichž počet se pomalu blíží 25 000. Za symbolickou připomínkou obětí stojí spolek Milion chvilek pro demokracii.

 
Staroměstské náměstí pokrylo přes 22 tisíc křížů

Kříže jsou nakresleny křídou a jsou součástí happeningu, kterým chce Milion chvilek připomenout oběti epidemie.

Na 22. března totiž připadá výročí úmrtí prvního českého pacienta s covidem-19. Křížky jsou podle spolku „symbolem vlády zmařených životů”.

„Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany. Za covid-19 vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ano,” uvedl na Twitteru předseda spolku Benjamin Roll.

Lidé si podle organizátorů mohou nakreslit křížek na svůj respirátor. „Křížek na respirátoru je symbolem toho, že současná vláda občany této země prostě odepsala a zaměřila se pouze na svůj zisk a mediální obraz,” dodal Milion chvilek.

Podle zastupitele Prahy 1 Davida Bodečka je na dlažbě náměstí přes 22 000 křížů. Podle policie není happening protiprávním jednáním, neboť křídou nakreslené kříže budou odpoledne odstraněny.

To se nakonec patrně nestane a kříže smyjí srážky. „Domluvili jsme se v pražské koalici, že je vhodné kříže na náměstí ponechat do doby, než je smyje déšť,” oznámil v pondělí před polednem lídr uskupení Praha sobě Jan Čižinský, které spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu tvoří magistrátní koalici.

Oběti epidemie si v poledne připomene i iniciativa Minuta ticha. V této souvislosti se v celé zemi rozezní zvony. Hlavní město nechá večer neosvětlenou Petřínskou rozhlednu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků