Hlavní obsah

Stapleton: Čeští chemici mohou chránit také Izrael

Americký velvyslanec Craig Stapleton ve čtvrtek v Praze po projevu k česko-americkým vztahům poprvé uvedl, že česká protichemická jednotka může být v případě války s Irákem nasazena i na ochranu Izraele.

Stapleton: Čeští chemici mohou chránit také Izrael

V odpovědi na otázku, zda je účast ČR ve válce jistá, když Rada bezpečnosti ještě nepřijala novou rezoluci, jíž si Praha klade za podmínku, Stapleton řekl, že čeští chemici mohou být nasazeni na ochranu Turecka nebo Izraele, či být podle potřeby vysláni do prvních linií.

Možnost nasazení českých vojáků v Turecku zmínil již ve středu bez dalších podrobností premiér Vladimír Špidla. I v případě Izraele může jít pro ČR o alternativu k přímé účasti na invazi, pokud ztroskotá snaha o přijetí druhé rezoluce o Iráku v Radě bezpečnosti OSN.

Stapleton v projevu k Iráku mj.uvedl, že "hrozba, kterou představuje Saddám Husajn, je zcela reálná a politická reprezentace České republiky si to plně uvědomuje". Zdůraznil, že "pokud Saddám neodzbrojí, a důkaz o tom od samého počátku může přinést jen on sám, je ozbrojený konflikt nevyhnutelný". Upozornil, že USA povedou válku proti diktátorovi i za cenu, že potrvá déle a vyžádá si oběti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků