Hlavní obsah
Vkladní knížka České spořitelny Foto: Petr Horník, Právo

Stamiliony z knížek jdou do školství

Stovky milionů korun, které si lidé nevyzvedli z již zrušených anonymních vkladních knížek, skončily v nadaci České spořitelny, která se zaměřuje na podporu českého školství.

Vkladní knížka České spořitelny Foto: Petr Horník, Právo
Stamiliony z knížek jdou do školství

Dříve velmi oblíbené anonymní vkladní knížky byly definitivně zrušeny v roce 2012, lidé však poté měli na vyzvednutí těchto vkladů ještě pět let. Během tohoto období Česká spořitelna, u níž byly tyto vkladní knížky historicky vedené, postupně převedla bezmála 1,8 miliardy do nadačního jmění nově založené Nadace Depositum Bonum.

Tato nadace se od svého založení zaměřila na podporu vzdělávacích projektů, usilujících o komplexní a strukturální změny českého školství. Před nedávnem se sloučila se sesterskou Nadací České spořitelny, která její finanční prostředky i poslání převzala.

Nadace spořitelny do projektů jako Učitel naživo, Elixír do škol či H-mat investovaly již více než 108 milionů korun. „Vedle nich jsou tu ale i další organizace, které působí na poli vzdělávání, jako SKAV, EDUin, Člověk v tísni, ČOSIV a jiné, mezi které jsme v loňském roce rozdělili přes 33 milionů korun. Portfolio našich partnerů se v letošním roce pravděpodobně příliš nezmění, naše podpora ale naroste o téměř dalších 18 milionů korun, tedy v letošním roce podpoříme své partnery zhruba 50 miliony korun,“ sdělil Právu mluvčí Nadace České spořitelny Michal Prokeš.

Nadace podle něj rozděluje výnosy ze základního jmění. „Jde o běžnou nadační praxi, která zajišťuje udržitelnost a dlouhodobost financování nejrůznějších projektů z nadačních zdrojů při zachování stabilního finančního zázemí,“ dodal. Organizace, které nadace nakonec podpoří, vybírá podle Prokeše expertní tým v souladu s nadační strategií.

Přestože anonymním vkladním knížkám (tedy na doručitele) kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz a dalším zákonným požadavkům již odzvonilo, vkladní knížku na své jméno je stále možné si v několika tuzemských bankách založit.

Jde o jednoduchý produkt, k němuž není zapotřebí mít další bankovní účet, úročení je však horší než na spořicích účtech, v některých případech je prakticky nulové.

I jako dárek

„Vkladní knížky využívají už především jen starší klienti, kteří ji zakládají například svým vnukům. Tou největší výhodou vkladní knížky proti spořicímu účtu je její symbolický charakter, který prarodičům či rodičům umožňuje vkladní knížku s naspořenou částkou předat dětem či vnukům fyzicky jako dárek,“ uvedl Lukáš Kropík z tiskového centra České spořitelny.

Ta nyní eviduje okolo jednoho milionu vkladních knížek, z nichž přibližně 600 tisíc jsou tzv. starší typy vkladních knížek, které jsou úročeny úrokem ve výši 0,01 procenta. „Přibližně 400 tisíc je výherních vkladních knížek, které jsou úročeny rovněž 0,01 procenta, ale dvakrát do roka u nich dochází k losování výhry v hodnotě jeden milion Kč. Pak je skupina dětských vkladních knížek, těch je zhruba 70 tisíc a jsou úročeny jedním procentem,“ doplnil Kropík.

Vkladní knížky si mohou zřídit také klienti Poštovní spořitelny, a to na pobočkách České pošty. Podle mluvčí Poštovní spořitelny Moniky Buřičové jsou vkladní knížky tradičním spořicím produktem hlavně pro konzervativnější klienty.

„Naším cílem je, aby klienti využívali spíše moderní spořicí účet, který lze snadno provázat s běžným účtem a elektronickým bankovnictvím. Proto je úroková sazba pro vkladní knížky ve výši 0,15 % ročně nižší než na spořicím účtu. Vkladní knížky dětské nabízejí úrok 0,5 procenta,“ sdělila Právu.

Někteří klienti podle ní stále upřednostňují možnost vidět výši zůstatku svých úspor fyzicky zapsanou ve své vkladní knížce a zároveň oceňují i snadnou dostupnost výběru či vkladu na pobočkách pošty.

Anketa
Máte ještě vkladní knížku?
Ano
48.8 %
Ne
51.2 %
Celkem hlasovalo 678 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků