Hlavní obsah
Hradní kancléř Vratislav Mynář Foto: Petr Horník, Právo

Spor Hasenkopfa a Hradu o autorství amnestie skončí u soudu

Spor o autorství loňské amnestie prezidenta Václava Klause, který s Hradem vede právník Pavel Hasenkopf, rozhodne soud. V pátek to potvrdil právní zástupce Hradu Marek Nespala. Kauza by se měla začít projednávat v pondělí. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář loni označil Hasenkopfa za jednoho z autorů textu amnestie.

Hradní kancléř Vratislav Mynář Foto: Petr Horník, Právo
Spor Hasenkopfa a Hradu o autorství amnestie skončí u soudu

„Ač velmi blízko dohodě, nakonec se Mgr. Hasenkopf rozhodl, že nechá proces proběhnout. Nuže, v pondělí se klání uskuteční,” sdělil Nespala, který ve sporu zastupuje nejen prezidentskou kancelář, ale i další žalované – prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře.

Mynář loni Hasenkopfa společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem veřejně nazval jedním ze tří „spoluotců” amnestie. Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman. Ten navíc Hasenkopfa výslovně označil za hlavního autora kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let.

Chtěl jsem uzavřít všechny spory, uvedl Hasenkopf

Hasenkopf na svém facebookovém profilu zdůvodnil, proč odmítl návrh dohody. „Není pro mne přijatelný text, podle kterého můj návrh byl základem amnestie, ale někdo další ho pak už beze mne přepracoval do úplně jiné podoby, která pak byla publikována,” konstatoval s tím, jeho návrh nebyl vůbec použit.

Připomněl rovněž, že jeho podmínkou pro urovnání sporu byla i dohoda na pracovněprávním vyrovnání, neboť dostal od prezidentské kanceláře výpověď, která byla podle jeho názoru neplatná. Za pravdu mu dal i Obvodní soud pro Prahu 1. [celá zpráva]

Hasenkopf chce omluvu a milión korun

Hasenkopf, který své autorství dlouhodobě popírá, proto podal žalobu na ochranu osobnosti. Domáhá se „uvedení věci na pravou míru” a také finančního zadostiučinění – po Zemanovi chce 300 000 korun, prezidentská kancelář a Mynář pak mají společně uhradit dalších 700 000. V minulosti uvedl, že původcem aboličního článku je právník Zdeněk Koudelka, který byl v předmětné době na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Toto tvrzení zopakoval i v pátečním vyjádření.

Klausova amnestie se podle údajů ministerstva dotkla více než 111 000 odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula zhruba 20 000 lidem, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit. Zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se týkala i některých velkých hospodářských kauz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků