Hlavní obsah
Plzeňský Prazdroj se umístil v soutěži Firma roku 2016 Diverzita na pracovišti. Foto: Plzeňský Prazdroj

Spolchemie přijala kvůli únikům razantní opatření

Po velmi nepříjemném incidentu z minulého čtvrtka, kdy z ústecké Spolchemie při opravě zásobníku olea unikl ve večerních hodinách do ovzduší nebezpečný oxid sírový, zareagovala ve středu na tuto událost chemička radikálním rozhodnutím. Razantní opatření se týkají změn v nakládání s nebezpečnými látkami.

Plzeňský Prazdroj se umístil v soutěži Firma roku 2016 Diverzita na pracovišti. Foto: Plzeňský Prazdroj
Spolchemie přijala kvůli únikům razantní opatření

"Zásobník, který byl příčinou nehody, bude asanován a zbytek olea zpracován. Tím skončí veškerá technologická manipulace s oleem a také chemické procesy vyžadující jeho použití. Další oleum už nebude do Spolchemie dodáno," prohlásil ve středu generální ředitel ústecké chemičky Martin Procházka.

Oleum bylo podle něj používáno k výrobě 30 druhů produktů, v této souvislosti zřejmě přijde o práci i třicítka zaměstnanců. Od 1. listopadu zároveň ukončí Spolchemie přepravu chloru mimo areál závodu. Technologicky se tomu přizpůsobí kapacity na výrobu chloru a jeho přepracování na jiné chemické látky.

Sníží se tak rizika spojená s manipulací s chlorem. Výroba chloru přinášela ústeckým chemikům měsíční tržby ve výši 4 milióny korun.

Neméně významné je i rozhodnutí přemístit propylénové zásobníky z Ovčího vrchu do areálu chemičky. Propylén tak bude skladován v podzemních zásobnících, čímž se sníží rizika manipulace s propylénem. "Náklady na přemístění představují 30 až 40 miliónů korun," prozradil Procházka.

Radnice nepoleví

"Jde o přelomové prohlášení Spolchemie, které zlepší bezpečnost města. Jedná se výsledek našeho tlaku na firmu i její akcionáře," konstatoval ve středu primátor Petr Gandalovič (ODS). S rozhodnutím chemičky je spokojen, ale radnice bude ve svém úsilí dostat nebezpečné látky z centra města pokračovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků