Hlavní obsah
Porada předsedů poslaneckých klubů ve Sněmovně Foto: Milan Malíček, Právo

Sousedé se již nebudou muset skládat na neplatiče, rozhodli poslanci

Poslanci ve středu zrychleně v prvním čtení schválili senátní novelu, která má posílit práva majitelů bytů vůči těm, kteří neplatí poplatky na správu domu. Společenství vlastníků jednotek mají získat přednostní právo na uhrazení pohledávek v případě nuceného prodeje bytů neplatičů.

Porada předsedů poslaneckých klubů ve Sněmovně Foto: Milan Malíček, Právo
Sousedé se již nebudou muset skládat na neplatiče, rozhodli poslanci

Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků.

V současnosti jsou podle autorů předlohy řádní vlastníci nuceni ručit za závazky těch vlastníků, kteří příspěvky na správu domu nehradí. Jde například o platby za vodné a stočné, teplo, za osvětlení společných prostor a příspěvky do fondu oprav.

„Pokud dlužník dobrovolně dluh neuhradí a nemá jiný majetek, lze sice přistoupit k výkonu rozhodnutí prodejem jednotky nebo k dražbě, ale ve většině případů na úhradu pohledávek souvisejících se správou domu a pozemku nezbude nic, protože výtěžek z prodeje jednotky připadne v celém rozsahu zástavnímu věřiteli,” stojí v důvodové zprávě.

Jako nevymahatelné jsou podle zdůvodnění klasifikovány zhruba dvě třetiny pohledávek. Předloha by měla podle autorů napravit současný stav, kdy poctiví doplácejí na nepoctivé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků