Hlavní obsah

Sousedé se již nebudou muset skládat na neplatiče, rozhodli poslanci

12. 7. 2017, 16:26

Poslanci ve středu zrychleně v prvním čtení schválili senátní novelu, která má posílit práva majitelů bytů vůči těm, kteří neplatí poplatky na správu domu. Společenství vlastníků jednotek mají získat přednostní právo na uhrazení pohledávek v případě nuceného prodeje bytů neplatičů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Porada předsedů poslaneckých klubů ve Sněmovně

Článek

Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků.

V současnosti jsou podle autorů předlohy řádní vlastníci nuceni ručit za závazky těch vlastníků, kteří příspěvky na správu domu nehradí. Jde například o platby za vodné a stočné, teplo, za osvětlení společných prostor a příspěvky do fondu oprav.

„Pokud dlužník dobrovolně dluh neuhradí a nemá jiný majetek, lze sice přistoupit k výkonu rozhodnutí prodejem jednotky nebo k dražbě, ale ve většině případů na úhradu pohledávek souvisejících se správou domu a pozemku nezbude nic, protože výtěžek z prodeje jednotky připadne v celém rozsahu zástavnímu věřiteli,” stojí v důvodové zprávě.

Jako nevymahatelné jsou podle zdůvodnění klasifikovány zhruba dvě třetiny pohledávek. Předloha by měla podle autorů napravit současný stav, kdy poctiví doplácejí na nepoctivé.

Reklama

Související témata:

Výběr článků