Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Soudy řeší 50 žalob kvůli nezaplaceným přesčasům policistů

Soudy nyní řeší už 50 žalob policistů kvůli přesčasům odslouženým zdarma. Odvolávají se na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z konce září, který posuzoval, kdy je možné neplacené přesčasy nařídit. Počet soudních sporů se asi zvýší, řekl v pondělí šéf odborářů z Unie bezpečnostních složek (UBS) Zdeněk Buřič.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Soudy řeší 50 žalob kvůli nezaplaceným přesčasům policistů

Buřič upřesnil, že policisté v žalobách žádají proplacení odpracovaných hodin. Podle něj může jít v jednotlivých případech včetně nákladů na soudní řízení až o sto tisíc korun.

Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška však uvedl, že obdobný problém byl již v minulosti několikrát řešen jak na úrovni ministerstva, tak i policie. "Tak, jak my jsme četli tento rozsudek, máme pocit, že se jedná o konkrétní pochybení. Nevylučujeme, že k němu mohlo dojít, ale nemáme pocit, že by se jednalo o precedentní případ, kdy by napříč celou policií byla nezákonným způsobem nařizována služba přesčas," řekl novinářům Hruška.

Odboráři chtějí jednat 

Nezákonné přesčasy se prý mohou týkat až 80 tisíc bezpečnostních pracovníků, mezi kterými jsou ti v současnosti aktivní, i ti, kteří již ze sboru odešli. Nezaplacené přesčasy se totiž promítají do výpočtu výsluhy. "Pokud nezačnou funkcionáři respektovat rozhodnutí soudu, budeme pokračovat v soudních sporech," řekl Buřič.

Odboráři podle něj chystají s nadřízenými další jednání hlavně o sjednocení pravidel při nařizování přesčasů. Tématem údajně může být i případné částečné finanční vyrovnání.

Od roku 2007 mají povinnost v případě potřeby odpracovat zadarmo 150 přesčasových hodin policisté, hasiči, celníci nebo členové vězeňské služby. Má se to týkat případů "důležitého zájmu služby". Tím se ale podle soudu nerozumí například nedostatek lidí, tyto přesčasy proto nelze plánovat dlouhodobě dopředu. "Já mimo jiné vnímám rozsudek Nejvyššího správního soudu jako určitou snahu sjednotit praxi při nařizování práce přesčas," sdělil novinářům policejní prezident Martin Červíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků