Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Soudcovská unie odmítla nátlak Hradu k živým kauzám

S tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že doporučení pro soudce týkající se živé kauzy není nátlakem, nesouhlasí prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Pozice předsedů soudů ze strany státní moci je podle ní obtížná, neboť sami jsou zástupci státní správy.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Soudcovská unie odmítla nátlak Hradu k živým kauzám

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman dával při soukromém rozhovoru najevo, jak má být rozhodnuto v některých sporech, například ohledně nejmenování profesorů. [celá zpráva]

Zeman na vyjádření reagoval tak, že doporučení není ovlivnění, ale je vyjádřením názoru. [celá zpráva]

Hradní kancléř Vratislav Mynář po výslechu před vyšetřovací komisí

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Prezident republiky může jako účastník řízení vyjádřit své argumenty a postoj pouze v rámci zákonem upravených procesních postupů, tj. v rámci svých písemných podání či při ústním jednání soudu,“ podotkla k tomu Zemanová.

Unii bude zajímat, kdo se s nátlakem setkal

Soudkyně, která nyní pracuje u Městského soudu v Praze, donedávna sama působila u Nejvyššího správního soudu. Sama tvrdí, že reálnému nátlaku na vydání určitého rozhodnutí osobně nikdy vystavena nebyla. „V současné době připravujeme v Soudcovské unii jednoduchou anketu pro zjištění, v jaké míře jsou soudci ovlivňování vystaveni a z jaké strany,“ uvedla.

V obdobných situacích by byl podle ní velmi potřebný orgán typu nejvyšší rady soudnictví. „V České republice jsou všichni představitelé soudnictví – s výjimkou Soudcovské unie – zároveň zástupci státní správy soudů. Tím samozřejmě není a priori zpochybněna jejich integrita, ale při nátlaku ze strany státu je jejich postavení velmi složité,“ upozornila.

Postup, jaký by měl soudce zvolit při nátlaku směřujícímu k ovlivnění jeho rozhodovací činnosti, není podle Zemanové jednoznačně upraven. „Úřední záznam do spisu je jedním z možných a vhodných řešení, ale situace mohou být různé a nelze označit jediný správný nástroj, který má soudce použít,“ míní.

Na předsedy soudu pak může být podle prezidentky Soudcovské unie vyvíjen tlak právě ke zneužití pravomoci, kterou mají při výkonu státní správy soudů. „Ani zde není možné určit jednotný obecně platný postup. Záleží na tom, jaká pravomoc měla být zneužita a na jakém stupni soudu dotyčný předseda působí,“ uvedla. Podle ní je v posuzování jednotlivých situací důležité, kdo tlak vyvíjí a zda je jednorázový, nebo zda lze očekávat jeho opakování či stupňování.

Kauza zaujala i politiky

Profesní sdružení nyní za pomoci kanceláře veřejné ochránkyně práv zjišťuje, zda se problematikou ovlivnění soudců zabývají zahraniční etické kodexy. „Jistě by bylo dobré rozebrat aspoň typické situace, ke kterým může při pokusech o ovlivnění soudce dojít, a popsat možná řešení. V Soudcovské unii se tím budeme intenzivně zabývat,“ uzavřela Zemanová.

Situací ohledně Hradu a soudců se bude ve středu večer zabývat sněmovní podvýbor pro justici. Opoziční TOP 09 chce totožný bod zařadit i na program schůze Sněmovny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků