Hlavní obsah
Nela Lisková u soudu (archivní foto). Foto: Petr Marek, Právo

Soud nařídil dezinformátorce Liskové, ať se omluví poslankyni Richterové

Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil dezinformátorce Nele Liskové, aby se omluvila místopředsedkyni Sněmovny Olze Richterové (Piráti) za šíření lživého příspěvku o výrocích Richterové. Uvedl to server iDnes.cz. Lisková má také zaplatit Richterové 50.000 korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Nela Lisková u soudu (archivní foto). Foto: Petr Marek, Právo
Soud nařídil dezinformátorce Liskové, ať se omluví poslankyni Richterové

Lisková v roce 2019 opakovaně sdílela na facebooku nepravdivý příspěvek o tom, že Richterová chce, aby Česko dalo uprchlíkům byty. Richterová pak podle svých slov čelila kvůli tomuto příspěvku útokům na sociální síti, včetně výhrůžek zabitím. Lisková verdikt podle serveru odmítla komentovat.

V příspěvku sdíleném Liskovou bylo spolu s fotografií Richterové uvedeno, že Richterová prohlásila, že Česko může v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim startovní byty pro mladé. Richterová uvedla, že nikdy nic takového nevyslovila. „V tomto případě došlo k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv žalobkyně," řekla podle serveru soudkyně Dagmar Stamidisová.

„Bylo prokázáno, že (Lisková) není autorkou původního příspěvku, nicméně ten příspěvek sdílela, a s ohledem na to, že soud má za to, že se jedná o aktivistku, o osobu veřejného zájmu, tak si ho měla ověřit," dodala.

Lisková má podle verdiktu soudu Richterové poslat vlastnoručně podepsanou omluvu. Na svém facebookovém profilu má také po dobu 30 dnů ponechat zveřejněný příspěvek, ve kterém se omluví za lži o Richterové. Soud také Liskové nařídil smazání některých příspěvků o Richterové.

„Manipulátorům se musíme postavit. Jejich obětí už dávno nejsou jen veřejně činní lidé, ale i běžní občané, nebo u kyberšikany dokonce i děti," sdělila k rozsudku Richterová v tiskové zprávě. „Proto případné odškodné daruji v plné výši na dobročinné účely a právě na boj proti kyberšikaně," doplnila.

Milovnice dezinformací

Lisková šíří na sociálních sítích opakovaně dezinformace, například o očkování. V roce 2016 také třeba sdílela podle serveru Blesk.cz na sociálních sítích lži o výrocích tehdejšího vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), které byly opět spojeny s migrační krizí.

Lisková také vedla spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a vydávala se za honorární konzulku doněcké oblasti na Ukrajině ovládané proruskými separatisty. Spolek byl v roce 2017 kvůli nezákonné činnosti zrušen soudem. V minulosti byla Lisková členkou ČSSD a později SPD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků