Hlavní obsah
Na podstavec sochy maršála Koněva někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Foto: 6 Praha část Městská, ČTK

Sochu maršála Koněva v Praze někdo posprejoval, Moskva je pobouřena

Moskva je pobouřena tím, že někdo tento týden na podstavec sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. V tiskovém prohlášení to v pátek uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, které čin odsoudilo jako vandalismus a urážku obětí boje proti fašismu.

Na podstavec sochy maršála Koněva někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Foto: 6 Praha část Městská, ČTK
Sochu maršála Koněva v Praze někdo posprejoval, Moskva je pobouřena

"Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I. S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze," uvedlo na svých webových stránkách ruské ministerstvo. "Tento čin uráží nejen památku sovětského vojenského velitele, pod jehož vedením vojska 1. ukrajinského frontu v květnu 1945 osvobodila hlavní město Československa, ale také památku všech, kteří tam padli v boji proti fašismu," dodalo ministerstvo s tím, že nepochybuje o tom, že obdobný názor má naprostá většina obyvatel České republiky.

Policie v Praze přijala oznámení o posprejovaném podstavci ve čtvrtek dopoledne a případ vyšetřuje. Ruské ministerstvo k tomu poznamenalo, že doufá v potrestání viníků a také v to, že české úřady podniknou taková opatření, aby se podobný incident již nemohl stát.

Posprejování podstavce se stalo jen krátce poté, co na ruském armádním webu vyšel článek obhajující sovětskou intervenci do Československa v roce 1968. Proti textu se ohradil prezident Miloš Zeman, který v pátek zakončil pětidenní návštěvu Ruska. Od článku se následně distancoval ruský premiér Dmitrij Medveděv. [celá zpráva]

Socha maršála Koněva v Praze

Foto: Profimedia.cz

Koněvova socha stojí na náměstí Interbrigády v Bubenči. Minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi obyvateli Prahy spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní připomínají jeho roli při krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956. V listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou.

Na základě diskuzí o vhodnosti zachování pomníku přišla Praha 6 s kompromisním návrhem, aby se socha doplnila o informační tabulku se stručným životopisem, který by zachycovala i negativní pohled na Koněvův život. Ta se nyní připravuje, proti však vystupují pražští komunisté i ruské velvyslanectví.

Maršál Koněv (1897-1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. V roce 1968 pak zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků