Hlavní obsah
Sochu zpěvačky Věry Špinarové chce obvod prodat. Foto: Pavel Karban, Právo

Socha Věry Špinarové se bude prodávat za 680 000 korun

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se konečně dostala do fáze, kdy domlouvá konkrétní termín na prodej sochy Věry Špinarové, která stojí od podzimu 2018 v Husově sadu v centru Ostravy. Vybraná aukční síň ji bude asi už na jaře prodávat za 680 tisíc korun.

Sochu zpěvačky Věry Špinarové chce obvod prodat. Foto: Pavel Karban, Právo
Socha Věry Špinarové se bude prodávat za 680 000 korun

Ztvárnění Špinarové sochařem Davidem Moješčíkem rozdělilo veřejnost, vznikla petice za odstranění sochy, o což požádala také rodina zesnulé zpěvačky. Autor si za svým dílem stojí.

Radnici se zhruba rok nedařilo se domluvit se sochařem na odstranění a prodeji sochy. „Smlouva s autorem sochy je ale již podepsána. Dostali jsme souhlas s prodejem díla přes konkrétní aukční síň, kterou sám vybral. Nyní sjednáváme podmínky realizace aukce. Jakmile budou schváleny, tak je bude řešit rada obvodu. Předpokládáme, že by to mohlo být 27. ledna. Rádi bychom, aby se socha dostala do jarní aukční sezony. Chceme ji prodat v letošním roce,“ řekl Právu radní MOaP Lukáš Jansa (Piráti).

Obvod by ji chtěl prodat za minimální cenu, která je stanovena na 680 tisíc korun, aby se mu vrátila investice do sochy, kterou pro něj vyrobil na zakázku sochař David Moješčík. Radnice informovala, že již do veřejného prostoru nechce umísťovat díla bez předchozí architektonické soutěže, jako se stalo v případě sochy Věry Špinarové, ale také sochy Leoše Janáčka umístěné na Jiráskově náměstí v centru Ostravy.

Tato socha, opět z rukou Davida Moješčíka, by se měla přemístit na vhodnější místo, aby z ní už nebyla turistická atrakce. Možným místem je areál ostravské městské nemocnice, kde Leoš Janáček zemřel. Nejprve ale musí být proměněno Jiráskovo náměstí. S přemístěním sochy Leoše Janáčka autor podle radnice souhlasí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků