Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Sobotka: Spojenectví se Zemanem není naše budoucnost

Budoucností ČSSD není přimykání k tomu, co představuje prezident Miloš Zeman, řekl premiér Bohuslav Sobotka v pátečním vydání týdeníku Echo. Předseda sociální demokracie ustoupil od své myšlenky, aby jeho strana vybírala kandidáta na prezidenta v referendu. Obává se toho, že by to mohlo sociální demokracii rozhádat před volbami do Sněmovny, což by odradilo voliče.

Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Sobotka: Spojenectví se Zemanem není naše budoucnost

Pro sblížení sociální demokracie s prezidentem se po neúspěšných krajských volbách vyslovili například místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec nebo pardubický hejtman Martin Netolický. Podle Sobotky však spolupráce se Zemanem není cestou, jak získat do budoucna mladší voliče. „On se stává spíš národně, konzervativně orientovaným politikem,” řekl Sobotka Echu.

Zeman by podle Sobotky dříve v pozici předsedy vlády neříkal řadu věcí, které nyní říká jako prezident. „Nemyslím si, že naše budoucnost je v přimykání k tomu, co představuje Miloš Zeman, protože to je cesta do minulosti,” uvedl premiér.

Sobotka chce „relativně sjednocenou” ČSSD

V říjnu před volbami Sobotka ČTK řekl, že jeho představou je, že by se k prezidentskému kandidátovi ČSSD měli vyjádřit všichni členové strany. Nyní od tohoto záměru ustupuje. „Volby do Poslanecké sněmovny jsou mnohem důležitější než prezidentská volba. A lidi nevolí rozhádané strany. Takže já nechci dělat nějaká vnitrostranická referenda,” uvedl. Jeho cílem je zorganizovat na jaře sjezd, z něhož ČSSD vyjde jako relativně sjednocená.

Nechci v ČSSD vlivové skupiny, ani ANO, ani kohokoliv jiného
premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Prezidentské volby se uskuteční na začátku roku 2018, krátce po volbách do Sněmovny, které by se v řádném termínu měly konat na podzim 2017. Sobotka očekává, že hlavním soubojem voleb do Sněmovny bude „zápas o středového či levo-středového voliče”.

Babišův mediální doping

„Musíme ho umět oslovit líp než miliardář v čele antisystémového hnutí,” uvedl s odkazem na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Politická soutěž v ČR je volná, myslí si Sobotka, ale kvůli tomu, že Babišovi patří mediální dům Mafra, rozhlasová stanice Impuls či televize Óčko, není rovná. „Babiš jede částečně na dopingu vlastnictví médií,” řekl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Foto: Dorian Hanuš, Právo

Hnutí ANO se podle něj také snaží vytvářet si spřízněné osoby napříč politickým spektrem. Zmínil to v souvislosti s vyjednáváními o koalici v Jihočeském kraji.

„Nechci v ČSSD vlivové skupiny, ani ANO, ani kohokoliv jiného,” řekl. Babiš podle něj vlivovou skupinu v sociální demokracii už v minulosti měl a následně ji přesunul do ANO. Zosobňoval ji například současný místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, dodal.

Anketa
Myslíte si, že spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem by mohlo ČSSD uškodit?
Ano
35.7 %
Ne
64.3 %
Celkem hlasovalo 1629 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků