Hlavní obsah
Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou na zámku v Lánech (archivní foto) Foto: Petr Horník, Právo

Sobotka oznámil odluku v manželství

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek oznámil odluku v manželství. S manželkou Olgou bude v následujících týdnech hledat nové uspořádání rodinného života. Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších, uvedli manželé ve společném prohlášení.

Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou na zámku v Lánech (archivní foto) Foto: Petr Horník, Právo
Sobotka oznámil odluku v manželství

„Oba k sobě nadále chováme hluboký respekt a přátelství, jež nám umožňují naši situaci řešit se vzájemným pochopením. Naším hlavním společným cílem je vytvořit pro naše děti takové prostředí, jež jim umožní nadále vyrůstat spokojeně a s účastí obou rodičů,“ píše se v prohlášení.

Podle manželů Sobotkových nejde o unáhlený krok, který by byl motivovaný konkrétní situací či osobou.

Společné prohlášení Olgy a Bohuslava Sobotkových
Po vzájemné dohodě oznamujeme, že budeme v následujících týdnech hledat jiné uspořádání našeho rodinného života. Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších. Oba k sobě nadále chováme hluboký respekt a přátelství, jež nám umožňují naši situaci řešit se vzájemným pochopením. Naším hlavním společným cílem je vytvořit pro naše děti takové prostředí, jež jim umožní nadále vyrůstat spokojeně a s účastí obou rodičů. Rádi bychom předem odmítli všechny spekulace a zdůraznili, že naše rozhodnutí je racionálním výsledkem našich dlouhodobých diskusí a nejde o unáhlený krok, jenž by byl motivován nějakou konkrétní situací či osobou. Zároveň předem děkujeme médiím, že vůči naší rodině a našim dětem zachovají dosavadní zdrženlivost.

Olga — tehdy ještě s rodným příjmením Pekárková — pracovala po středoškolských studiích na sekretariátu ČSSD, pak dělala Sobotkovi asistentku. Vzali se v roce 2003. Mají spolu dva syny — Davida (ročník 2003) a Martina (ročník 2009).

Olga Sobotková se do veřejného a politického života téměř nezapojovala. S premiérem se opakovaně účastnila tradičního novoročního společného oběda s prezidentským párem v Lánech. Na zahraničních cestách předsedu vlády doprovázela jen výjimečně, třeba v roce 2014 do Německa, Rakouska a USA.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou na sjezdu strany v roce 2011

Foto: Petr Hloušek, Právo

Sobotka je od ledna 2014 premiérem a už od začátku dekády stojí také v čele ČSSD, kterou by měl vést i do podzimních voleb.

Sobotkovi spolustraníci, které Novinky oslovily, se k jeho rodinným záležitostem vesměs nechtěli moc vyjadřovat. „Považuji to čistě za jeho soukromou věc,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Prakticky totožně reagoval i ministr pro lidská práva Jan Chvojka. „Je to soukromá věc pana premiéra,“ napsal Novinkám.

Podobně se vyjadřovali také politici z dalších stran. „Do rodinných záležitostí jiných lidí se nepletu,“ poznamenal vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

„Pokládám to za soukromou záležitost pana premiéra, nemám k tomu žádný politický komentář,“ reagoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Není jediný

Manželství se v minulosti rozpadlo i dalším českým premiérům. Z předsedů vlád samostatné České republiky nebyli rozvedeni pouze Josef Tošovský a Václav Klaus. Rozvod v době, kdy vedl vládu, oznámil Petr Nečas.

V době nástupu do čela kabinetu měli rozvod za sebou Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jan Fischer. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se rozvedli až po odchodu z funkce, manželství se jim však rozpadlo dříve.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků