Hlavní obsah
Prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo

Sobotka: Klaus coby čestný předseda nemůže vystoupit, není členem ODS

Předseda Senátu Přemysl Sobotka má za to, že spekulace o možném odchodu Václava Klause z ODS nejsou na místě. "Václav Klaus má z našich stanov statut čestného předsedy, členem strany není již od roku 2002, proto sotva může z ODS vystupovat,“ řekl Novinkám Sobotka. O napjatých vztazích strany a jejího čestného předsedy se v médiích spekuluje již delší dobu.

Prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo
Sobotka: Klaus coby čestný předseda nemůže vystoupit, není členem ODS

Václav Klaus je všeobecně vnímán coby zakladatel a nejvýznamnější postava ODS. V čele partaje stál 12 let až do svého zvolení prezidentem republiky v roce 2003. Na následném kongresu jej v čele strany nahradil nynější premiér Mirek Topolánek, který se na nadcházejícím sjezdu utká o post předsedy s pražským primátorem Pavlem Bémem, který je všeobecně považován za Klausova příznivce.

Současně s Klausovým odchodem se začalo mluvit i o vzniku nové euroskeptické strany Libertas.cz. Pracovní název je inspirován hnutím irského kritika Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. Klaus uvedl, že by takovou stranu podpořil.

Klausův bývalý spolupracovník Petr Havlík v rozhovoru pro Právo řekl: "Dnešní vedení ODS se dopustilo stejné chyby jako kdysi pánové Špidla a Gross v ČSSD. Opustilo svůj přirozený prostor na politické mapě ČR. Topolánek zakormidloval ODS do amorfního středu." Podle Havlíka by nová strana měla "přirozenou ambici oslovit velmi široké spektrum pravicově smýšlejících voličů, kteří se cítí právem dnešním vývojem zklamáni anebo dokonce oklamáni."

Jde o snahu oslabit Topolánka, míní politolog

Politolog Jan Kubáček chápe Klausovo poslední vyjádření jako výstrahu Mirku Topolánkovi a snahu oslabit ho před kongresem ODS. Kubáček si nemyslí, že by Klaus z ODS takříkajíc přestoupil, protože by tím postavil proti sobě členy a sympatizanty občanských demokratů, kteří jej stále vnímají jako "otce zakladatele".

"Očekával bych, že v případě Topolánkova úspěchu na kongresu strany opustí Klaus pozici čestného předsedy," sdělil Novinkám Kubáček.

Eventuální nový subjekt na politické scéně, o němž se spekuluje, by podle Kubáčka uzmul hlasy prakticky všem stranám a mohl by přetáhnout zejména voliče, kteří jsou ostře naladěni vůči EU, případně Lisabonské smlouvě. Takovéto strany jsou i v řadě dalších evropských zemí, upozornil Kubáček.

Tluchoř by od Klause očekával spíše vděčnost

Politici z ODS se ke spekulacím o Klausově možné "změně dresu" vyjadřují zdrženlivě. "Odchod Václava Klause by mě mrzel, já ani v tom případě odejít nemíním, nebudu měnit klub,“ sdělil Novinkám europoslanec za občanské demokraty Jan Zahradil. "Chci vést ODS do voleb Evropského parlamentu a případný vznik nové 'euroskeptické' strany pod patronátem Václava Klause mi nijak nevadí. Bral bych je jako partnera, nikoliv jako konkurenta ODS,“ sdělil Zahradil v textové zprávě.

„Snad to ještě není tak horké. Odchod pana prezidenta by mě velmi mrzel,“ okomentovala Novinkám současné dění místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

"Jsem velmi smutný z toho, co se rodí po devíti měsících od početí při prezidentské volbě. Očekával bych spíše 'děkuji'," reagoval na dotaz ohledně možného odchodu Václav Klause z ODS šéf jejího poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků