Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Sobotka: Dopady ruských sankcí by měla řešit Evropa jednotně

Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že proti ruským sankcím by měla Evropa postupovat jednotně a případně se na kompenzacích jejich dopadů podílet finančně. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Sobotka: Dopady ruských sankcí by měla řešit Evropa jednotně

Podle Sobotky je potřeba postupovat jako Evropská unie jednotně. Připomněl v této souvislosti, že také Česká republika podpořila prvotní sankce proti Rusku „v rámci naší solidarity“.

Proto nyní předpokládá i jistou solidaritu od Evropy v případě závažnějších dopadů ruských sankcí. „Pokud zde budou větší dopady sankcí, určitě je to téma pro Evropu,“ prohlásil s tím, že by se případné zdroje na kompenzaci ztrát měly hledat v evropských zdrojích.

V rámci České republiky počítá s tím, že ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek je v kontaktu s exportéry, zatímco ministr zemědělství Marian Jurečka v kontaktu se zemědělskými producenty a probírají s nimi případné problémy.

Sankce mohou přímo omezit exportéry či výrobce nebo nepřímo zúžit prostor na trhu, kdy se část produkce zemí přesměruje na vnitřní trhy, podotkl Sobotka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků