Hlavní obsah

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona hospodářského výboru místo MMR

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha
Aktualizováno

Poslanci rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už nebude původní materiál ministerstva pro místní rozvoj. Místo něj se stane podkladem komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který počítá s převodem všech stavebních úřadů pod stát.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jednání Poslanecké sněmovny

Článek

K tomuto návrhu budou moci poslanci nyní směrovat své pozměňovací návrhy. Řada opozičních poslanců ale verzi hospodářského výboru kritizuje a odmítá. Skupina poslanců v čele s Martinem Kupkou (ODS) připravila alternativní komplexní pozměňovací návrh, který část úřadů pod obcemi zachovává.

Ve sněmovním systému se už objevily dvě desítky pozměňovacích návrhů. Poslanci proto přerušili projednávání stavebního zákona do konce března, aby měli čas na přípravu svých úprav.

Stavební zákon se připravuje už několik let a vyvolává řadu sporů. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj slibuje například rychlejší povolování velkých staveb. Výhrady má naopak ministerstvo kultury, Svaz měst a obcí dokonce minulý týden navrhnul zákon stáhnout z projednávání.

Dostálová: Nový stavební zákon pomůže uzdravit ekonomiku

Domácí

Lidovec Marek Výborný o návrhu hospodářského výboru řekl, že představuje naprostou destrukci smíšeného modelu státní správy. Takto zlikvidovat smíšený model státní správy je podle něj velmi nerozumné a může to mít drastické dopady do stavebního řízení v příštích letech. Obdobně se vyjádřil i Kupka, který navíc upozorňoval, že převod pod stát zdraží administrativní procesy.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale uvedla, že ministerstvo se s návrhem hospodářského výboru obrátilo na další vybrané resorty a všechny s tímto návrhem podle ní souhlasily.

Opoziční poslanci v čele s Kupkou připravili svůj pozměňovací návrh, který zachovává roli obcí a samospráv ve stavebním řízení. Vyhrazené stavby, jako jsou třeba dálnice, elektrárny nebo přehrady má stejně jako podle vládního návrhu schvalovat specializovaný stavební úřad. Sněmovna však ve středu nepřijala tento návrh jako základ pro další jednání. Ministryně Dostálová proti němu argumentovala třeba tím, že by nezajistil dodržování požadovaných lhůt.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám