Hlavní obsah
Ladislav Jakl Foto: Jan Handrejch, Právo

Sněmovna posílá do vysílací rady na návrh SPD Klausova extajemníka Jakla

Ke jmenování do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ve středu Sněmovna navrhla tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla. Nominovalo ho hnutí SPD, za které Jakl loni neúspěšně kandidoval do Senátu. Radu jmenuje na návrh Sněmovny premiér. Do Rady Českého rozhlasu poslanci zvolili textaře Jana Krůtu. Obě rady tak budou kompletní.

Ladislav Jakl Foto: Jan Handrejch, Právo
Sněmovna posílá do vysílací rady na návrh SPD Klausova extajemníka Jakla

Jakl dostal ve druhém kole tajné volby 88 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 82. Jeho protikandidát, někdejší mluvčí ODS Milan Bouška, obdržel 66 hlasů. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Ve druhém kole volby člena Rady Českého rozhlasu porazil Krůta s bývalého ředitele Televizního studia Ostrava Ilju Racka. Krůtu volilo 90 poslanců, Racka 60 členů dolní komory.

Devítičlenná rada Českého rozhlasu má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů rozhlasu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků