Hlavní obsah

Smlouvu EU bude schvalovat parlament, ne lidé v referendu

Reformní smlouvu EU, na které se předminulý pátek dohodli představitelé zemí unie, bude v Česku schvalovat parlament. Poslanecká sněmovna v úterý požádala na návrh ČSSd vládu, aby jí smlouvu předložila neprodleně po podpisu k ratifikaci. Komunisté chtěli vyhlášení referenda, s návrhem ale neuspěli.

Smlouvu EU bude schvalovat parlament, ne lidé v referendu

ČSSD pro svůj návrh získala hlasy 108 ze 150 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Její návrh na ratifikaci parlamentem podpořil i Jan Klas (ODS) a Petr Zgarba, Alfréd Michalík a Jiří Krátký (všichni ČSSD), kteří při dalším hlasování podpořili komunistický návrh na ratifikaci referendem.

KSČM pro svůj návrh získala jen 28 hlasů, podpořili jej i tři sociální demokraté a tři rebelující poslanci z vládní ODS včetně Vlastimila Tlustého. Tlustý se přimlouval za schvalování v plebiscitu, protože reformní smlouva je podle něho fakticky totéž jako někdejší evropská ústavní smlouva.

Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) ale namítl, že reformní smlouva nemá ústavní charakter a je daleko stručnější než původní euroústava. Předpokládá, že smlouva bude schvalována třípětinovou většinou v obou komorách parlamentu.

Tlustý se podle Vondry mýlil ve zdůvodňování potřebnosti schvalovat reformní smlouvu v referendu. Mimo jiné v tvrzení, že od reformní smlouvy nebude možné běžným způsobem odstoupit.

Konečný text smlouvy EU má být podepsán 13. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků